1. Anasayfa
  2. İlginç

10 kentilyon dolarlık NASA projesinde sorun: Psyche ertelendi!

10 kentilyon dolarlık NASA projesinde sorun: Psyche ertelendi!
0

NASA, metal açısından varlıklı ve tipinin keşfedilen tek örneği olan bir asteroidi incelemek için hazırlıklarını yapıyor. İnceleme yapacak Psyche uzay aracının son testlerine Mart ayında başlanmıştı. Lakin Ağustos ayının başlarında gerçekleşmesi beklenen proje, kimi problemlerle karşı karşıya kaldı.

Psyche uzay aracını denetim eden yazılımda sorun yaşanıyor

Metal açısından güçlü asteroid 16 Psyche’yi keşfetmek için tasarlanmış bir sonda olan Psyche, NASA’nın değer verdiği projeler ortasında yer alıyor. O denli ki asteroidin 10 kentilyon dolar kıymetinde madene sahip olduğu iddia ediliyor. Projenin hazırlıkları titizlikle devam ederken denetim yazılımında birtakım problemler tespit edildi.

NASA, uzay aracını denetim edecek yazılımda projeyi riske atabilecek meselelerle karşılaştıkları için vazifesi şu anda askıya aldı. Ağustos ayı başlarında gerçekleşecek misyon, görünüşe nazaran en erken Eylül’ün son haftasında hayata geçecek. Mevzuya ait olarak NASA, şu açıklamalara yer verdi.

Bir sorun, uzay aracını denetim eden yazılımın planlandığı üzere çalıştığının doğrulanmasını engelliyor. Takım sorunu belirlemek ve düzeltmek için çalışıyor. Bu çalışma için daha fazla vakit tanımak maksadıyla, fırlatma periyodu, menzilin müsait olması nedeniyle 20 Eylül 2022’den daha erken olmayacak biçimde güncelleniyor.

10 kentilyon dolarlik nasa projesinde sorun psyche ertelendi 0 8QYEJe26

Güneş sistemimizin içerisinde Mars ile Jüpiter ortasında Psyche isimli değişik bir asteroit, neredeyse tamamı demir ve nikelden oluşan bir yapıya sahip. 225 km çapındaki asteroit, uzay madenciliği için de epeyce kıymet arz ediyor.

10 kentilyon dolarlik nasa projesinde sorun psyche ertelendi 1 aAWuJEXM

 Falcon Heavy ile uzaya fırlatılacak Psyche uzay aracı, 2,4 milyar kilometre yol giderek asteroide ulaşacak. Bu yıl gerçekleşmesi planlanan seyahat, 2026 yılında tamamlanacak. Psyche asteroidinin yörüngesine girerek 21 ay boyunca dünyaya bilgi gönderecek.

Uzay madenciliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir