1. Anasayfa
  2. Teknoloji

T-14 Armata Üstün Özellikli Savaş Tankı

T-14 Armata Üstün Özellikli Savaş Tankı
0

Ülkelerin her geçen gün orduya verdikleri önem artıyor. Savaş anında üst düzey teknolojiye sahip ülkelerden biri olan Rusya, ordu bünyesine üstün özelliklere sahip T-14 Armata model tankı kattı.
Ordusuna önem veren devletler sıralamasında ABD ve Çin ile yarışan Rusya yeni nesil zırhlı tankı ile adeta çığır açıyor. Palet kısmında dahi ağır metallerin kullanılmasıyla oluşturulan T-14 Armata her türlü darbeden kendisini ve içindekileri koruyabiliyor.
Şu anda Rusya ordusunda 20 adet bulunan T-14 Armata’nın sayısı 2020 yılına kadar 2300’e kadar çıkarılacak. 11 metre uzunluğunda ve 3,5 metre genişliğinde olan tank 48 ton ağırlığında.
90 kilometreye kadar hız yapabilen tankların menzili ise 500 km. Bir tanesinin üretim maliyeti 8 milyon dolar olan tankın otomatik top kulesi de bulunuyor. Mürettebat ile arka bölüm arasına koyulan ağır zırhlar sayesinde ağır top atışlarında dahi mürettebata zarar gelmiyor. 125 mm’lik top için uygun olan tank ufak değişimlerle 158 mm’ye kadar çıkarılabiliyor. Rusya’nın bir önceki tankı 20 ton daha hafif olmasına karşın, ağır toplara karşı etkisiz kalabiliyordu. Bu modelde kullanılan ağır zırhlar sayesinde Rusya her türlü savaşa hazır olduğunun sinyalini veriyor.
Rusların iddiasına göre yeni üretilen bu tank Batı’da üretilen tankların en az 20 yıl ilerisinde teknolojiye sahip.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir