1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İngilizlerin %52’si Ay’a Gidildiğine İnanmıyor!

İngilizlerin %52’si Ay’a Gidildiğine İnanmıyor!
0

Yıl 1969 bizler Temmuz ayının 20’sinde sıcaklar ile uğraşırken saat 23:18’de bir ekip, geceleri gökyüzümüzü parlatan çukurlu gezegene iniş yaptı. Evet bugün Ay’a ilk adımın atıldığı günün 47.yıl dönümü!

Soğuk savaş döneminde Rusya ile Amerika arasında çekişmeli bir şekilde geçen Ay’a ilk adımı atma savaşı biteli tam 47 yıl oldu. Amerika’da ve tüm dünya’da canlı yayın ile takip edilen bu olay, şüphesiz ki insanlığın uzay bilimi açısından büyük gelişmeler elde etmesinin önünü açmıştı.

giphy (9)

Yaşanan bu gelişmenin ardından yıllar geçmesine rağmen olayın spekülasyonları halen devam ediyor. Bazı kesimler Ay’a hiç gidilmediğini düşünürken, bazı kesimler ise Amerika’nın yaşanan soğuk savaşı kazanmak amacı ile bu inişi, stüdyoda gerçekleştirdiğini düşünüyor.

İşte tüm bunlar yaşanırken Mirror gazetesinin yaptığı bir anket şaşkınlık ile sonuçlandı. Yapılan ankete göre İngiliz halkının %52’si yani neredeyse yarısı Apollo 11 isimli uzay aracının Ay’a hiç inmediğini düşünüyor!

İngiliz yetişkinler üzerinde yapılan ankette yaş aralığı 25 – 34 arasında olan anketörlerin verdiği cevaba göre ise bu rakam %73’e çıkıyor!

Halbuki NASA geçtiğimiz yıl Apollo 11 isimli uzay aracının Ay’a olan yolculuğuna ait tüm fotoğrafları flickr hesabıyla paylaşmıştı. Görünen o ki bu fotoğraflar inandırıcılık açısından etkili olmamış.

Fotoğraflara buradan ulaşabilir siniz : https://www.flickr.com/photos/projectapolloarchive/albums/

Peki Ay’a Gerçekten Gidildi mi?

Ay’a yapılan yolculuğun dümen olduğunun düşünülmesinin birçok sebebi var. Bunların bazılarından biraz bahsedelim.

  • Ay’a dikilen bayrak atmosferi olmayan bir gezegende nasıl oluyor da dalgalanıyor?bayrak
  • Ay’da nem bulunmadığı halde nasıl oluyor da ayak izi fotoğrafı çekilebiliyor?ayak-izi-ay
  • Nasıl oluyor da farklı yönde gölgeler oluşabiliyor? ( bildiğiniz üzere tek ışık güneş olduğu için tek bir yönde olmalıydı )14-68-9486+7lines

Bu soruların cevabını merak ediyorsanız eğer; Discovery Channels’den tanıdığımız Mythbusters ekibi detaylı bir şekilde incelediği videoyu izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

http://www.iflscience.com/space/52-percent-of-the-british-public-think-the-moon-landings-were-faked-claims-survey/

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/moon-landing-celebrates-47th-anniversary-8446862

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir