1. Anasayfa
  2. İlginç

Tarımın Geleceği İdrarımızda Gizli Olabilir: Pekala Nasıl?

Tarımın Geleceği İdrarımızda Gizli Olabilir: Pekala Nasıl?
0

Günümüzde bitki yetiştiriciliği için kaliteli gübrelere para harcanırken, çok uzun yıllar evvel işler bu türlü yürümüyordu. İnsanların bitki yetiştiriciliğinde gübre maksadıyla kendi idrarlarını kullandıkları biliniyordu. Pekala, günümüzde ekseriyetle olumsuz karşılanan idrarın gübre olarak kullanılması yöntemi, aktüel kurallarda nasıl sonuçlar veriyor?

İşte bunun peşine düşen Nijer Ulusal Ziraî Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları, kimi Asya bölgelerinde kullanılan bu metodun peşine düştü. Araştırma kapsamında bir küme Nijerli bayan, idrarlarının tarlalarda gübre olarak kullanılması için istekli oldu. Bayanlar, iki kümeye ayrıldı ve bir küme gübre olarak idrar kullanırken, öbür küme bölgedeki klâsik gübreleme formüllerini kullanmaya devam etti.

İdrar, klasik sistemlere nazaran %30 daha yüksek verimlilik sağladı:

tarimin gelecegi idrarimizda gizli olabilir pekala nasil 0 DiEcHwJv

Fosfor, potasyum ve nitrojen içeren idrar, elbette o denli olduğu üzere bitkilere verilmedi. İdrarda bulunan patojenlerin yok edilmesi için idrar, iki ila üç ay boyunca 22 – 24 santigrat derece sıcaklıkta bulunan kutularda tutuldu. Bayanlar, araştırmanın birinci birkaç yılında idrarı organik gübre ile kullanmaya başladı. Burada muvaffakiyet elde edilince bir sonraki basamağa, yani yalnızca idrarı kullanmaya geçildi.

2014 ila 2016 yılları ortasında yapılan toplam 681 müşahedede idrarın klâsik tekniğe nazaran randımanı %30 oranında artırdığı keşfedildi. Hatta o denli ki farkı gören Nijerli tarımcılar, artık klâsik usullerden uzaklaşmaya ve yalnızca idrar kullanmaya başladı. Kelam konusu araştırmanın sonuçları Temmuz 2021’de yayınlanmış olsa da bilim dünyasını şoke etmişti. Üstelik Şubat 2022’de yayımlanan bir araştırma, sürdürülebilirliğin artırılması için ABD, Avustralya ve İsveç’in de bu yolu denemeye başladığını gösterdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir