1. Anasayfa
  2. İlginç

En güçlü teleskop değerli bir kademeyi daha geride bıraktı!

En güçlü teleskop değerli bir kademeyi daha geride bıraktı!
0

NASA, şimdiye kadarki en güçlü teleskop olan James Webb Uzay Teleskobu ile uzayın derinliklerine bakmaya hazırlanıyor. Teleskop üzerinde son ayarlamaları yapan NASA, artık son etaba geldi. 12 Temmuz ile birlikte uzay ajansı cihanı çok daha net bir biçimde görmeye başlayabilecek.

James Webb Uzay Teleskobu birinci net imaj için hazırlanıyor

Merakla beklenen güne hazırlanırken, JWST araştırmacıları ekipman modüllerinin her birini titizlikle incelemeye devam ediyor. NASA bilim insanları bu hafta, NIRSpec isimli bir aygıtı muvaffakiyetle kalibre ettiklerini duyurdu. Böylece uzay teleskobunun sistemli kullanımı için önemli bir adım atılmış oldu.

James Webb Uzay Teleskobu, tam manasıyla çalışmaya başlamadan evvel 17 kademeyi geçmesi gerekiyor. NIRSpec aygıtının da başarılı bir halde kalibre edilmesinin akabinde NASA denetim edilmesi gereken aygıt sayısını da 7’ye indirdi.

en guclu teleskop degerli bir kademeyi daha geride birakti 0 ZEgnZLKz

NASA tarafından mevzu ile ilgili yapılan açıklamada ise şu tabirlere yer verildi:

NIRSpec gaye alma sisteminin yakın vakitte yapılan onayı ile grup artık son evreye geçmek için hazırlanıyor. Bu yaz gelecek olan birinci NIRSpec bilim müşahedelerini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Şimdiye kadar üretilen en güçlü teleskop olan JWST, 4 ana bileşenden oluşuyor. Bu 4 ana modül ise 17 farklı kısma ayrılmış durumda. 2021 yılının Aralık ayında uzaya fırlatılan teleskop üzerindeki çalışmalar ise devam ediyor. O günden bu yana süren kalibrasyon çalışmalarında son gelişmeler ile birlikte artık sona yaklaşıldığını görüyoruz.

Son denetimlerin yapıldığı James Webb Uzay Teleskobundan birinci tam kapsamlı görsellerinin ise bu yaz itibariyle gelmesi bekleniyor. Bakalım bu güçlü teleskop bizlere nasıl ufuklar açacak? Pekala siz James Webb Uzay Teleskobu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir