1. Anasayfa
  2. İlginç

Kara Veba’nın Birinci Defa Nerede Ortaya Çıktığı Keşfedildi

Kara Veba’nın Birinci Defa Nerede Ortaya Çıktığı Keşfedildi
0

İnsanlık tarihinin en ölümcül salgını olan ve Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da 75 ila 200 milyon arasında insanın ölümüne neden olduğu bilinen Kara Ölüm salgını hakkında tarihi bir keşif yapıldı. Uzun vakittir bilim dünyasının radarında olan salgının kökeni uzun uğraşlar sonunda keşfedildi.

Nature mecmuasında yayımlanan yeni araştırmada bilim insanları, 1347 – 1351 yılları ortasında Avrupa’da tepeye ulaşan ölümcül salgının günümüz Kırgızistan sonları içinde yer alan bölgede ortaya çıktığını açıkladı. Keşif, bölgede çok daha evvel keşfedilen mezarların yine incelenmesiyle gerçekleşti.

Kalıntılardan alınan DNA örneği gerçeği ortaya koydu:

kara vebanin birinci defa nerede ortaya ciktigi kesfedildi 0 C3cilZub

Bilim insanları, birinci defa 1880’li yıllarda kazılan mezarlardaki taşlar, 2017 yılında yine inceleme altına alındı. İskoçya Üniversitesi’nden Phil Slavin’in liderliğini üstlendiği araştırmada 467 mezarda kesin tarih yazıldığı gözüktü. Bu tarihler sadece iki yıla odaklanıyordu: 1338 ve 1339 yılları.

kara vebanin birinci defa nerede ortaya ciktigi kesfedildi 1 FK38m8W3

Söz konusu mezarlardan çıkarılan 30 kişinin kalıntısının ise daha evvel Rusya’ya götürüldüğü öğrenildi. Takım, kalıntılardan DNA örneği almak için özel müsaade almayı başardı. 30 kalıntının 7’sinin dişinden DNA örneği alındı ve üç DNA örneğinde salgına neden olan bakteriye rastlandı. Bu şahısların üçünün de mezar taşında 1338 yılında vefat ettikleri yazıyordu.

Kara Veba olarak da anılan salgın, birinci olarak 1347 yılında ticari gemiler aracılığıyla Karadeniz’den Akdeniz bölgesine yanlışsız indi. Salgın, bunun akabinde Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerine yayıldı. Bilim insanları, bugüne kadar salgının kaynağı konusunda büyük bir tartışma içindeydi. Kimi araştırmacılar salgının Çin’de ortaya çıktığını savunurken, kimisi Hindistan; kimisi ise Hazar Denizi’ni kaynak olarak görüyordu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir