1. Anasayfa
  2. İlginç

Perseverance Mars’ta “beklenmedik” bir keşif yaptı!

Perseverance Mars’ta “beklenmedik” bir keşif yaptı!
0

NASA’nın Mars gezgini Perseverance bir müddettir çalışmalarını sürdürüyor. Kızıl gezegende geçmiş ömür kalıntıları olup olmadığını araştıran uzay aracı geçtiğimiz günlerde hiç beklenmedik bir keşif yaptı. Perseverance’nin Mars yüzeyinde yaptığı keşif birinci etapta araştırmacıları heyecanlandırmış olsa da gerçek daha sonra ortaya çıktı.

Mars’ta dünyadan bir parça!

Perseverance, kayaya sıkışmış bir parçanın görselini çekti. Çekilen imajdaki parlak kesim birinci etapta şaşkınlık yaratmış olsa da daha sonrasında bir termal battaniye parçası olduğu ortaya çıktı. Bu modülün Perseverance’nin Mars’a indirilirken uzay aracından kopmuş olduğu iddia ediliyor.

Bulunan termal battaniye iki kaya ortasına sıkışmış üzere görünüyor. Bu parlak modülün Perseverance’nin iniş bölgesine yaklaşık 2 kilometre uzakta olması ise bir öteki şaşırtan ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki (JPL) grubu modülün buraya kadar iniş sırasında sürüklendiğini ya da Mars rüzgarları ile taşındığını belirtti.

NASA’nın Perseverance aracının Twitter hesabından bahis ile ilgili yapılan açıklama ise şu biçimde:

Ekibim beklenmedik bir şey fark etti. 2021’deki iniş günümde beni yere indiren roket takviyeli jet ile gerçekleştirilen iniş aşamamdan gelmiş olabileceğini düşündükleri bir termal battaniye kesimi.

Aynı twitter adresinde paylaşılan başka bir gönderide ise şu sözlere yer verildi:

Bu parlak folyo kesimi, sıcaklıkları denetim etmek için kullanılan bir materyal olan termal battaniyenin bir kısmı. Bunu burada bulmak sürpriz oldu: İniş bölgem yaklaşık 2 kilometre ötede. Bu modül inişin çabucak akabinde mı buraya geldi, yoksa rüzgar mı savurdu?

Bu termal battaniye kesimi kısa müddetliğine heyecan yaratmış olsa da sorun şimdilik çözülmüş görünüyor. Perseverance Mars’ta bir mühlet daha hayat kalıntılarını aramak için keşif yapmaya devam edecek. Uzay aracı birebir vakitte dünyaya getirmek üzere kızıl gezegenden kaya modülleri da topluyor.

Perseverance umarız battaniye kesimini da orada bırakmaz. Mars’ı da kirletmek istemeyiz zira. Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir