1. Anasayfa
  2. İlginç

Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti

Gökbilimciler yeni bir Dünya dışı sinyal keşfetti
0

Dünya dışı varlıklar, insanlığın başını uzun vakittir kurcalıyor. Şimdi buna dair ispatlar olmasa da teknolojinin gelişmesi ile kurulan daha kapsamlı uzay teleskopları yeni bir keşfe ışık tutabilir. Bu kapsamda gökbilimciler, Güneşe en yakın yıldız sistemi olan Proxima Centauri tarafından gelen yeni bir sinyal keşfettiler.

Araştırma çalışmaları devam ederken, sinyalin 1977 yılından bu yana keşfedilen en önemli sinyal olduğu belirtildi.

Proxima Centauri tarafından gelen yeni bir sinyal keşfedildi

2019 yılının Nisan ve Mayıs aylarında, Avustralya’daki Parkes teleskopu tarafından 30 saatlik müşahedeler sırasında dar radyo dalgaları huzmesi tespit edildiği anlaşıldı. Bu dalgaların tahlili bir müddettir devam ederken, şimdi yer tabanlı bir ekipman (radyo teleskopu gibi) yahut uydu tespit edilmedi.

proxima centauri tarafindan gelen yeni bir sinyal kesfedildi 1

The Guardian’ın haberine nazaran Güneşten 4.24 ışık yılı uzaklıktaki Proxima Centauri‘den gelen sinyal için çalışmalar devam ederken, takımda bulunan bir çalışan bu sinyalin 1977’de keşfedilen birinci sinyalden sonra en önemli sinyal olduğunu belirtti. Birinci sinyal, 1977’de Ohio’daki Big Ear Radio Observatory tarafından yapılan bir arama sırasında alınan kısa ömürlü ve dar bantlı bir radyo sinyaliydi.

Proxima Centauri tarafından gelen sinyal, bu sistemin Güneş’e en yakın yıldız sistemi olmasından ötürü ehemmiyet taşıyor. Çıplak gözle görülemeyecek kadar zayıf olsa da Proxima Centauri, gökbilimciler tarafından ağır incelemeye alındı. Yıldızın yörüngesinde en az iki gezegenin olduğu biliniyor. Bunlardan birisi gaz devi ve oburu ise Dünya’dan yaklaşık yüzde 17 daha büyük kayalık bir gezegen. Proxima b olarak isimlendirilen bu kayalık gezegenin sıcaklığı, su için uygun olduğundan yaşanabilir bölge kategorisinde yer alıyor.

Lakin bu, Proxima b’de su olduğu manasına gelmiyor. 2017’de NASA‘daki bilim adamları, Proxima b’nin Dünya gibisi bir atmosfere sahip olması durumunda ana yıldızı tarafından hür bırakılan ağır radyasyon ve güneş patlamalarıyla basitçe yok edilebileceğini gösterdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir