1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Cengiz Han ile Bir ilişkiniz Olabilir mi?

Cengiz Han ile Bir ilişkiniz Olabilir mi?
0

cengizhan

Toplam dünya nüfusunun 0,5%i kadar Cengiz Han’ın torunları olabileceğini biliyor muydunuz? Bir süre yürütülen bir çalışmada geri tarihinin en büyük bitişik imparatorluğu yöneten bu efsanevi 13. yüzyıl savaşçısının işaretlerini birçok yoldan bıraktığını gösteriyor.

 

Verilere göre, eski Moğol imparatorluğunda ikamet eden (16 milyon kişi civarında) erkeklerin% 8 civarında hemen hemen aynı Y-kromozom taşır. Ayrıca, bilim adamları soyun yaklaşık 1,000 yıl önce Moğolistan kökenli olduğunu buldu.

Bu soyun yaratıcısının şaşırtıcı sayıda torunu olmalı. Cengiz Hanın cesedi hiçbir zaman kurtarılamadı ve DNA sı dizilenmedi, bu kromozomun soyunu ona bağlamak imkânsız. Ancak, saltanatı sırasındaki meşhur davranışlarını düşünürsek, olası bir aday gibi görünüyor.

Tarih der ki Han ordusu yeni bir alanı işgal ettiklerinde sadece bölgeyi yağmalamakla kalmıyor kadınlara da tecavüz edilirmiş. Tabi ki kadınların ilk tercihi Cengiz Handı, kim bilir kaç tanesini hamile bıraktı. Torunlarının başarısı da oldukça anlatılmıştır. Hanın oğullarından birinin 40 oğlu vardı ve bir torununun 22 meşru oğlu vardı ve her yıl haremine 30 bakire katılmasını istiyormuş, Allah bilir kaç çocuğu oldu. Hanın Y kromozomunun nüfusa hızlı yaymak için büyük olasılıklar var, bugünün bireylerinin inanılmaz bir sayısına genetik miras bırakmış olabilir.

Justine Alfort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir