1. Anasayfa
  2. İlginç

Molnupiravir’in COVID-19 Tedavisinde Tesirli Olduğu Görüldü

Molnupiravir’in COVID-19 Tedavisinde Tesirli Olduğu Görüldü
0
Ad
0
(0)

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı aşı çalışmalarına devam ederken bir yandan da hastalığa karşı tedaviler geliştiriliyor. Bu kapsamda tek tek ilaçlar ve ilaç kombinasyonları üzerinde çalışan araştırmacılar, tahlilin daha evvel SARS ve MERS tedavilerinde kullanılan Molnupiravir’de olabileceğini düşünüyor.

Georgia Üniversitesi’nin Faz 2 çalışmalarını tamamladığı araştırmaya nazaran Molnupiravir isimli ilacın kullanıldığı asemptomatik hastalar, virüsü diğer şahıslara bulaştırmayacak. İlacın hayvanlar üzerinde test edildiği kaydedilirken sonuçlar ise “umut verici” olarak nitelendirildi.

Ad

Dağ gelincikleri üzerinde test edildi:

NTV’nin haberine nazaran araştırma kapsamında dağ gelincikleri iki farklı kümeye ayrılırken, bir kümeye Molnupiravir isimli ilacı verirken öbür kümeye ise plasebo verildi. Yapılan incelemeler sonucu Molnupiravir verilen kümeye 24 saat sonra eklenen yeni ve sağlıklı üyeler ortasında rastgele bir bulaş olmadığı, öteki kümede ise virüsün yeni üyelere bulaşmaya devam ettiği tespit edildi.

Araştırmacılar, gelincik temelli datalardan yola çıkarak ilaçla tedavi edilen COVID-19 hastalarının, ilacın verildiği andan itibaren 24 saat içinde bulaşıcılığı kaybedeceğini düşünüyor. Bulaşıcılığın önüne geçerek mahallî salgınların süratle bastırılabileceği söyleniyor.

Daha evvel grip ilacı olarak kullanılan Molnupiravir’in, daha sonra SARS ve MERS virüsleri üzerinde de tesirli olduğu kanıtlandı. Bu çalışmadan bağımsız olarak ilacın beşerler üzerindeki tesirini ölçmeye çalışan öteki araştırmalar da bulunuyor.

Farklı birkaç merkezin haziran ayından beri insan denemelerine devam belirtilirken, sonuçların bu ay içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar sonucunda Molnupiravir’in virüse karşı tesirli bir ilaç olarak piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir