1. Anasayfa
  2. Uzay

Çin’in Chang’e 5 Aracı Dünya’ya Dönüyor

Çin’in Chang’e 5 Aracı Dünya’ya Dönüyor
0

Son yıllarda bir sefer daha uzay çalışmalarının odağında yer almaya başlayan gezegenimizin uydusu Ay’ı en son ziyaret eden ülke Çin olmuştu. Ülkenin aracı Chang’e 5, son devirlerde Ay’daki çalışmaları ile sık sık haber olmuştu. Araç artık geri dönüşe hazırlanıyor.

Çin Ulusal Uzay Yönetimi (CNSA) tarafından yapılan açıklamaya nazaran taş ve toprak örnekleri toplayan modül, Ay yörüngesinde bulunan araçla tekrar kenetlenmeyi başardı. Ajans bunun Çin tarihindeki birinci uzay aracı buluşması ve kilitlenmesi olduğunu da açıkladı.

Dönüş seyahati başlıyor

a782a8cfbb1c5977577a2c35ff58a692a3a5a674

Çin’in aracı Chang’e, ismini ülkenin mitolojisindeki ay tanrıçasından alıyor. Hatta tanrıçanın tavşanının ismi de aracın modüllerine verilen isim oluyor. Bu modüllerden biri olan örnek toplama modülü geri dönüşü tamamladı.

Çin’in resmi haber ajansı olan Şinhua’dan gelen haberlere nazaran araç, toplanan örnekleri geri getirmek için Ay’ın yörüngesinde dönerken uygun vakti da bekliyor. Aracın beklenen dönüş vakti ise bu ayın ortaları olarak gösteriliyor.

Chang’e 5 Ay vazifesi temelde üç ana kısımdan oluşuyor. Bu misyon boyunca yörüngede bekleyen ana araç, taş ve toprak örneği taşıyan modül ve örnekleri gezegenimize geri getirecek olan kapsül bu misyondaki üç ana kısmı oluşturuyor.

Çin tarihte 3. ülke olacak

7b3f11f9b14ba6606279744464f85aa37d720105

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), yaptığı açıklamada Ay’dan toplanan toprak ve taş örneklerinin Aralık ayında İç Moğolistan bölgesine iniş yapmasının beklendiğini açıklamıştı. Bu iniş Çin için tarihi bir an olacak.

Son olarak 2019 yılının sonlarında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapmayı başaran Çinli araştırmacılar, kapsülün sağlam bir formda ulaşmasının akabinde tarihi bir olayı gerçekleştirmiş olacak. Asya devi böylelikle ABD ve Rusya’nın akabinde Ay’dan toprak örneği getirmeyi başaran 3. ülke olmayı başaracak. Böylelikle uydumuzun yapısı hakkında daha ayrıntılı çalışmalar yapılabilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir