1. Anasayfa
  2. Uzay

Ay’ın Şimdiye Kadarkı En Ayrıntılı Haritası Oluşturuldu

Ay’ın Şimdiye Kadarkı En Ayrıntılı Haritası Oluşturuldu
0

Hepimizin bildiği üzere insanlığın uzay araştırmaları her geçen gün daha da hızlanıyor. Uzayın derinliklerindeki araştırmalarımız sürat kesmeden devam ederken Dünya’da üzerinde de bu mevzu hakkında çalışmalar yürütülüyor.

Şimdi de Çin’de bulunan bilim insanları, önümüzdeki yıllarda tekrar astronot gönderilmesi planlanan Dünya’nın tek doğal uydusu Ay ile ilgili kıymetli bir gelişmeye imza attı. Science Bulletin üzerinden yayımlanan makaleye nazaran araştırmacılar, Ay’ın şu ana kadarki en ayrıntılı haritasını oluşturmayı başardı.

Ay’daki araştırmalara büyük katkı sağlayacak

ayin simdiye kadarki en ayrintili haritasi olusturuldu 0 PvgKZ3Xb

Çin Bilimler Akademisi, ülkenin Jeokimya Enstitüsü ve başka kuruluşlarından araştırmacılar, Ay’ın yüzeyinin şu ana kadar yapılmış en ayrıntılı haritasını çıkarmayı başardı. 1/2 500.000 ölçekli olduğu belirtilen haritanın; yüzeydeki kayalar, kraterler ve havzalar üzere birçok ayrıntısı içinde bulundurduğu söz edildi.

Daha evvelki hiçbir haritanın bu kadar ayrıntılı olmadığını aktaran bilim insanları, bunu başarmak için son yüzyılda farklı ülkelerin Ay’dan toplanan jeolojik verilerinden yararlandıklarını kaydetti. Bunun yanı sıra bunun iki katı ölçekli haritaların hâlihazırda bulunduğu, lakin o haritaların yalnızca Ay’ın aşikâr bölgelerini içerdiği aktarıldı. Yayınlanan yeni haritanın Ay’ın yüzeyinin tamamını kaplaması da onu şimdiye kadarki en detaylı harita yaptı.

Son olarak araştırmacılar, haritanın 12.341 çarpma krateri, 81 çarpma havzası, 17 kaya tipi ve Ay’ın evrimi ile ilgili birçok bilgiyi içerdiğini belirtti ve şu sözleri kullandı: “Haritanın, Ay’daki bilimsel araştırmalar, iniş yerleri seçimi, keşifler üzere mevzulara büyük katkı sağlaması bekleniyor.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir