1. Anasayfa
  2. Uzay

Evde Meteorlarla Krater Deneyi Yapalım

Evde Meteorlarla Krater Deneyi Yapalım
0

Ayın yüzeyi kraterlerle doludur. Bu pürüzlü yüzeyin oluşmasında en önemli etken milyonlarca yıllık yüzeye çarpan kayalardan (meteor olarak anılır) meydana gelir. Ayın yüzeyi böyle iken, Dünya’nın yüzeyi neden böyle görünmüyor?

meteorlar
Aslında Dünya’nın yüzeyinde de, örneğin Arizona’da dev Meteor Krater bölgesi gibi bazı göktaşlarının kanıtı vardır. Bu krater yaklaşık 1700 metre derinliğe ve yaklaşık 1.000 metre derinliğe sahiptir. Peki bu boşluk, oraya çarpan meteorunn boyutu ve şekli anlamına mı geliyor? Hayır! Bundan çok daha küçüktü. Bu eğlenceli etkinlikle, Dünya’nın ve ayın yüzeyinin çarpıcı özelliğini incelemek için küçük atıştırmalıklar kullanabilirsiniz.
Perde Arkası
Bir meteor duşu izlediğinizde gördüğünüz ışık çizgilerinin çoğu (veya “atış yıldızları”) aslında Dünya’nın atmosferinde yanan küçük kayalardır. Çoğu zemine ulaşmıyor, ancak buna “göktaşı” deniyor. Bu kayalar o kadar hızlı hareket ediyorlar ki (saatte binlerce kilometre hız ile) inanılmaz derecede güç ve hız ile yere çarpıyorlar. Bu kuvvet genellikle göktaşının boyutundan çok daha fazla alanda iz bırakmak için yeterlidir: yani krater.

krater
Arizona’daki 4.000 metrelik Meteor Krater’i yaratan meteor, muhtemelen yalnızca yaklaşık 164 fit (50 metre) çapındaydı (gerçekten uzaydan düşen bir kaya için büyüktü, ancak yarattığı kraterin çok küçük bir kısmı büyüklükte idi ). Bilim adamları, bu çarpışma olayının yaklaşık 50.000 yıl önce meydana geldiğini tahmin ediyor – bölgede insanlar yaşamadan çok önce. Küçük kayaları yakmak için bir atmosfere sahip olmadığı için ayda çok daha fazla görünür çarpma kraterleri vardır. Ayın yüzeyini değiştirmek ve geçmişteki etkilerin kanıtlarını kaldırmak için sıvı su ya da aktif bir kabukta (yanardağlar ve diğer kuvvetler ile) bulunmuyor. Dünyanın atmosferi, gezegenin kurulmasından bu yana milyarlarca yılda dünyadaki birçok meteor kraterininin önlenmesine yardımcı oldu.

Malzemeler
• Kenarları olan geniş sığ pan veya tepsi
• Un
• Kuru puding karışımı, kuru içecek karışımı veya kakao tozu veya farklı bir renkte başka bir toz
• Yuvarlak fıstık, tohum ve / veya küçük meyveler (kuru üzüm, badem, fıstık yarıları, kirazlar vb.)
• Elek
Hazırlık
• Büyük tencereye veya tepsiye 3-4 cm unla doldurun.
• Bir elek kullanarak, bu katmanı ikinci, farklı renkli tozların tozuyla örtün. Bu tabaka, yüzeydeki “kir” seviyesi gibi olacaktır.
• Mini “meteor” koleksiyonunuzu toplayın.

krater1

Prosedür
• Minik göktaşlarından birini un tepsisinden birkaç santimetre yukarıda tutun. Meteor düştüğünde, yüzeyde ne yapacağını düşünüyorsunuz?
• Meteoru düşürün (yüzeye attığınızda bir meteor haline gelir). Ne oldu?
• Meteor daha hızlı düştüğünde ne olur? Daha yüksek bir noktadan düşürmeyi deneyin veya un yüzeyine doğru dikkatle aşağı atın.
• Şimdi farklı boyut ve şekilli meteorlar deneyin. Kraterleri nasıl farklı? Nasıl benzer?
• Kraterlerinizdeki “kir” örneği neye benziyor?

Gözlem, sonuç ve daha fazla kaynak için okumaya devam edin.

Gözlemler ve sonuçlar

Kraterlerin büyüklüğü, onları oluşturan meteorların büyüklüğü ile nasıl kıyaslandı? Yüksek hızlı bir meteor, yavaş hızdaki bir meteordan farklı bir krater türü oluşturuyor mu? Hem boyutunu hem de şeklini kontrol edin.
Etki esnasında hareket ettirilen (veya atılan) malzemeye “ejecta” denir. Bilim adamları, toz ve kaya seviyesinden daha düşük seviyelerde bulunan izleri inceleyerek, meteoritin ne kadar büyük olduğunu tahmin edebilir. (Meteorlar genellikle darbe üzerine parçalanır veya zamanla yok olurlar.) Bir arkadaşınıza veya ebeveynden birden fazla krater yapmalarını ve göktaşı kaldırmalarını isteyin; Ejecta ve kraterden meteoritin boyutunu tahmin edebilir misin?
Düşmelerinden sonra ayakta kalan meteorlarr, içerdikleri kaya türü ve diğer kimyasal maddelerden nereden geldiklerini sık sık da bize bildirebilirler. Örneğin, bilim adamları aya ait malzemeden yapılmış bazı göktaşı bulmuşlardır.
Dünya’nın yüzeyi neden ay gibi görünmüyor? Yüzeye vurmadan önce Dünya atmosferinde yanmaları bir yana, yeryüzündeki kraterler, yeryüzündeki sıvı akışları(su), buzulların hareketi, lavla patlayan volkanlar sebebiyle yeryüzü değiştikçe zamanla kaybolurlar. Ayın çok aktif bir yüzeyi yok, bu nedenle meteor kraterleri veya astronotların ayak izleri çok uzun süre kalacak gibi görünüyor.
Mini göktaşı deneyinizde ki gözlem ve sonuçlarınızı paylaşın! Aşağıda bir yorum yazabilir ya da Bilimi Seviyorum’ un Facebook sayfasında fotoğraflarınızı ve geri bildiriminizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca asteroidler ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız şu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir