1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Ubuntu’nun Ardındaki İsimden Uygulama Geliştiricilerine Güvenlik Dayanağı

Ubuntu’nun Ardındaki İsimden Uygulama Geliştiricilerine Güvenlik Dayanağı
0

Kısa bir mühlet evvel yayınlanan ve bazı container’larda açıklar bulan Snyk güvenlik raporunda, Ubuntu’nun “temiz” olduğu bildirilmişti. Ubuntu’nun gerisindeki Canonical firması da, bu gelişme üzerine güçlendirilmiş belgelerden oluşan bir portföy yayınladı. Şaşırtan olmayan bir formda Canonical, inançlı belge portföyünün standartlaştırılmış teslimi için Docker Hub’ı tercih ederek Docker’la paydaşlık kurdu.

Firma yeni kütüphanesinde bir de SSS yayınladı ve rastgele bir Yaygın Açık ve Zayıflığı (CVE) bildirildikten sonraki 24 saat içerisinde kapatma kelamı verdi.

Canonical’ın LTS portföyü hem ücretsiz hem de ticari seçenekleri içeriyor ve Redis, Nginx, Grafana, Prometheus üzere öne çıkan açık kaynaklı yazılımlar için yaklaşık bir düzine seçim sunuyor.

Kütüphanedeki tüm güçlendirilmiş belgeler beş yıllık parasız güvenlik bakımına sahip olacak. Canonical’ın Ubuntu Pro programının fiyatlı müşterileri ise ek olarak beş yıllık daha güvenlik bakımı kazanacak.

Canonical’ın duyurusu, Docker tarafından son iki ayda başlatılan güvenlik ile ilgili ikinci büyük teşebbüs olmakta. Geçtiğimiz ay da uygulama güvenlik firması Snyk, Docker Hub üzerinde yayımlanan belgelere güvenlik tarama yeteneklerini sunduklarını duyurmuştu…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir