1. Anasayfa
  2. İlginç

Dünya yetmedi sıra Ay’da: NASA Nükleer santral kuruyor!

Dünya yetmedi sıra Ay’da: NASA Nükleer santral kuruyor!
0

NASA ve Güç Bakanlığı, Ay’da nükleer güç sağlamak için bir fizyon yüzey güç sistemi konseptleri tasarlamak üzere üç şirketle mutabakat sağladı. Kazanan şirketler ortasında Lockheed Martin, Westinghouse ve X-Energy ile Intuitive Machines ortasında bir ortak teşebbüs olan IX yer alıyor. 12 aylık kontrat yaklaşık 5 milyon dolar pahasında ve ay yüzeyinde en az 10 yıl dayanabilecek 40 kilowatt gücünde bir fizyon güç sisteminin ön dizaynını içeriyor.

NASA: “Ay’da Nükleer güç santrali kurmak istiyoruz”

NASA’nın Uzay Teknolojisi Vazife Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Reuter, “Bu erken dizaynları geliştirmek, öteki dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için yer hazırlamamıza yardımcı olacak” dedi.

NASA, birinci kademe ödüllerinin onlara tam uçuş sertifikalı bir güç sisteminin ortak geliştirilmesine yol açabilecek kritik bilgiler sağlayacağını söyledi. Açıklamalara nazaran, bu konsept Nükleer güç santrali on yılın sonunda Ay’da test edilmek üzere fırlatılmaya hazır olacak.

dunya yetmedi sira ayda nasa nukleer santral kuruyor 0 aHEGnnLD

NASA’nın 2018’de tanıttığı Nükleer reaktör

Uzay ajansı, 2018’de taşınabilir nükleer reaktör güç sistemini kamuoyuna tanıtmıştı, lakin bu reaktör sırf 10 kilovat elektrik gücü üretebiliyordu. Kabaca bir kâğıt havlu rulosu boyutunda olan konsept, dökme bir uranyum-235 reaktör çekirdeği kullanıyordu.

Geçen yıl, Savunma Bakanlığı, derin uzay keşif misyonları için kullanılabilecek nükleer tahrik teknolojisi tekliflerini kabul etmeye başlamıştı. Savunma Bakanlığı, mevcut güneş ve elektrik tabanlı tahrik sistemlerinin, Dünya’nın yörüngesinin ötesine geçecek yeni jenerasyon uzay gemilerinde kullanım için kâfi olmadığını söylüyor.

Uzak gelecekte uzay araştırmalarının sonucu olarak kuantum mekaniği, elektromanyetik teori yahut yerçekimi üzere son derece karmaşık kavramların daha derinden anlaşılması ön görülüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir