COVID-19 Aşısı İçin İstekli Türk Doçent Yan Tesirleri Anlattı

 COVID-19 Aşısı İçin İstekli Türk Doçent Yan Tesirleri Anlattı
Okunuyor COVID-19 Aşısı İçin İstekli Türk Doçent Yan Tesirleri Anlattı
0
(0)

COVID-19 virüsüyle gayret etmek için üretilen aşıların çalışmaları bir müddettir devam ediyor. Türk profesörler Uğur Şahin ve Hasret Türeci çiftinin başında olduğu BioNTech şirketi ve ABD merkezli Pfizer şirketinin iş birliği yaparak geliştirdiği COVID-19 aşısının Türkiye çalışmaları da bundan bir ay evvel başlamıştı.

Aşının deneyleri için istekli olan isimlerden biri de Doçent Hekim Ümit Savaşçı. Doç. Dr. Savaşçı’ya bundan yaklaşık bir ay evvel uygulanan birinci doz aşının 21 gün sonrasında ikinci doz uygulandı. Doç. Dr. Savaşçı, bilimin öncülüğünü yapmak zorunda olduklarını belirtti ve bununla birlikte aşının yan tesirleriyle ilgili de açıklamalar yaptı.

“Hastalığın bıraktığı hasarları görünce bu yan tesirler hiçbir şey”:

Doç. Dr. Savaşçı, “Türk bilim insanları Uğur hocamız ve Hasret hocamızın bulduğu aşı için istekli oldum. Birçok formu imzalayarak, saatler süren imza basamağı ve bilgilendirme sonrasında aşı uygulandı” açıklamasını yaptı ve kelamlarına şöyle devam etti:

“Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Testler sırasında tuzlu su da yapılmış olabiliyor. Aşının belirtileri yaklaşık 2 gün sürdü. Koronavirüs hastalığını geçiren hastaları ve virüsün bıraktığı hasarları görünce bu aşıyı mutlaka yaptırmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yan tesirler, virüsün bıraktığı hasarların yanında hiçbir şey

Ümit Savaşçı, aşının bedene olan olumlu tesirlerinden de bahsetti. Savaşçı, “21 gün ortayla 2 doz aşının sonucunda antikor düzeyi yüzde 95’lere, hatta bazen yüzde 100’lere kadar ulaştı. Grip aşısında azamî bağışıklık sistemi uygun olan birisinde yüzde 70 civarında bir bağışıklık oluşurken, burada yüzde 95 civarında bir bağışıklık ona nazaran epey üst düzeyde kaldı” açıklamalarını yaptı.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın