1. Anasayfa
  2. İlginç

Yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın misyon tarihi aşikâr oldu

Yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın misyon tarihi aşikâr oldu
0
Ad
0
(0)

İsmi geçen ay belirlenen Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın vazife tarihi açıklandı. Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Dönmez, Abdülhamid Han sondaj gemisinin Ağustos’un birinci iki haftasında sondaj yerine gideceğini açıklandı.

Ad

Abdülhamid Han’ın sondaj yeri için 5-6 alternatif bedellendiriliyor. Bakan Dönmez, “Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Vazife yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur.” dedi.

Abdülhamid Han’ın sondaja hazırlık çalışmaları Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Limanı’nda devam ediyor. TPAO envanterindeki başka gemiler üzere kırmızıya boyandı ve ay yıldız motifi işlendi. Geminin çeşitli yerlerinde Abdülhamid Han gemisi için özel olarak tasarlanan logo kullanılıyor.

Güney Koreli Daewo şirketinden sıfır olarak satın alınan Abdülhamid Han, günümüzün en teknolojik sınıfı olan yedinci nesil özelliklere sahip. Dünyada bu sınıfta 5 gemi mevcut. 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe ve 68 bin groston tartıya sahip. Azamî 12 bin 200 metre derinlikte sondaj, 3 bin 600 metre derinlikte operasyon yapabiliyor. Kule yüksekliği 104 metre, mürettebat kapasitesi ise 200 kişi olarak açıklandı.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir