1. Anasayfa
  2. İlginç

Covid-19’a Karşı Bağışıklık 8 Ay Sürebiliyor

Covid-19’a Karşı Bağışıklık 8 Ay Sürebiliyor
0

Covid-19 virüsüne bir kere maruz kalan beşerler, bedenlerinde antikor üretildikten sonra virüsten ne kadar korunabileceklerine dair merak içerisindeydi. Tıpkı durum onaylanmış Covid-19 aşıları için de geçerli oldu. Aşıların tesiri değerli bir ölçüde kanıtlanmış olsa da, aşı uygulanan insanların kazandığı bağışıklığın ne kadar süreceği bilinmiyordu.

Avustralya’da bulunan Monash Üniversitesi, Alfred Hastanesi ve Burnet Sıhhat Enstitüsü, antikorların insan bedeninde yarattığı bağışıklığın ne kadar sürebildiğine dair bir araştırma başlattı. Yapılan araştırmalar sonucunda insan bedeninin, antikorlar ve B hücreleri sayesinde 8 aya kadar bağışıklık gösterebildiği gözlemlendi.

B hücreleri, direkt başak proteinleriyle savaşıyor

7b0c2578e799814e6776ddeceae35dfe24d1e149

Araştırmayı yapan bilim insanları, araştırmalarının tam olarak kesin sonuçlar sunamayabileceğini, incelemeleri yalnızca kısıtlı sayıdaki beşerler üzerinde denediklerini evvelden belirtiyor. Monash Üniversitesi’nde vazife yapan immünolog Menno Van Zelm; “Aşının yarattığı bağışıklığın ne kadar uzun süreceği, dünya üzerinde dolaşan bir kara buluttu. Yapmış olduğumuz araştırma, aşının uzun vadede müdafaa sağlayacağına dair büyük bir umut veriyor” açıklamalarında bulundu.

Araştırma için evvel Covid-19 teşhisi konulan 25 istekli hastadan kan örnekleri toplandı. Bu kan örneklerinde hücrelerin Covid-19 ile ne kadar müddette etkileşime geçtiği ve antikorların ne kadar dayanabildiği gözlemlendi.

222cdc6cafcf40c118d5246b377a9cd702ec6809

Araştırmanın öbür tarafında ise daha evvel Covid-19 geçirmeyen bir küme beşerden kan örnekleri alındı. Enfeksiyona maruz bırakılan kan örneklerinde, semptomlar görülmeye başlandıktan 20 gün sonra, antikorların tesirinin yitirildiği gözlemlendi. Bilim insanları, antikorlar gitse de B hücresi ismi verilen lenfositlerin kalmaya devam ettiğini, bu hücrelerin de Covid-19’un sahip olduğu başak proteinlerini tanıyıp, onlarla savaştığını belirtiyor.

Araştırmacılar, B hücrelerinin tesirini daha güzel kanıtlayabilmek için, aylar evvel Covid-19 geçmişine sahip bir kan örneğinin üzerine tekrar enfeksiyon enjekte etmeye başladı. Bu B hücrelerinin aylar sonra bile başak proteinlerini tanıdığı ve bedeni direk muhafaza altına aldığı gözlemlendi. Bilim insanları, geliştirilen aşıların bilhassa bu başak proteini üzerinde ağırlaşmak üzere geliştirildiğini, böylece aşıların en az 8 ay müdafaa getireceğini beklediklerini açıkladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir