1. Anasayfa
  2. Uzay

Ay’a Yolculuk 150 Milyon Dolar

Ay’a Yolculuk 150 Milyon Dolar
0

lunar vacation

Eğer Bahamalara tekne turu veya Meksika Cozumel gibi geleneksel tatil seçeneklerinden yorulduysanız, yakında bu dünya dışında yeni seçenekler doğabilir. Space Adventures şirketi en erken 2017 yılında turistleri ayın etrafında bir geziye çıkarmayı umuyor.

Koltukların her biri 150.000.000 dolara satılmayı planlanıyor ve iki biletlerini ilk iki müşterilerine sattılar bile. İki müşterinin beraber gidecekleri mi yoksa aralarında seçim mi yapılacağı konusunda henüz bir karar verilmedi.  Belki de destansı bir kâğıt/makas/kaya oyunu birinciyi belirleyecektir.

Böyle bir geziyi birçok kişi asla ödeyemeyecek olsa bile, yolculuk her kuruşuna kadar değecektir. Sonuçta sadece 18 kişi ayı bu kadar yakından ve kişisel bir şekilde gördü ve hiç kimse 1972 Apollon 17 misyonundan sonra bunu yapmadı.

Rusya dan modifiye Soyuz roketi ile başlayacak olan yolculukta, turist ve kozmonot pilot Uluslar arası Uzay İstasyonunda durduktan sonra ayın etrafında bir gezi gerçekleşecek. Yolcuların rahatı için bu roketin değişime uğraması planlanıyor. Gezinin bilimsel bir misyon değil de ticari bir yolculuk olduğunu düşünürsek her şeyin rahatlık için yapılması mantıklı.

Yolculuk toplam 17 gün sürecek, bunun yarısı Aya ulaşmak için geçecek. Yolcular ne kadar yaklaşmayı umabilirler? Space Adventuresun CEOsu Eric Anderson uzay aracını Ayın yüzeyinin 100 km mesafeye kadar getireceklerini iddia ediyor.

İnsanları Aya taşımadan önce, ekipmanların yolculuk için uygun olup olmadıkları test etmek için insansız testler yapılacaktır. Eğer başarılı olunursa, fiyatı düşürmek için başka şirketlerin de ticari uzay yolculuğu pazarına gireceklerini umut ediyoruz. Böylece insanlar Facebook sayfamızı dolduran gerçekleştirmek istediğimiz tatil resimleriyle beslenirdi.

Aya yolculuğa çıkabilmemiz için fiyatların ne kadar düşmesi gerek?

Lisa Winter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir