1. Anasayfa
  2. Uzay

Karanlık Unsura Rakip Hipotez: Değiştirilmiş Yerçekimi

Karanlık Unsura Rakip Hipotez: Değiştirilmiş Yerçekimi
0
Ad
0
(0)

ABD’deki bir üniversitede Astronomi Kısmı Lideri olan Stacy McGaugh, bilim insanlarıyla bir ortaya gelerek yeni bir araştırma başlattı. Yapılan bu araştırmada, galaksilerin yerçekimi kuvvetleri ele alındı. Toplanan bilgilere nazaran galaksilerde oluşan yer çekimi, yalnızca mümkün karanlık unsurun varlığından kaynaklanmıyor olabilir.

Son derece değerli ve yeni bilgiler ortaya koyan araştırma, MOND ismi verilen değiştirilmiş Newton dinamikleri ve değiştirilmiş yerçekimi kuralları isimlerinde iki yeni teoriyi de beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalarda, 158 galaksinin dönüş eğrileri gözlemlendi ve ortaya atılan hipotez, galaksilerde beklenenden daha farklı bir yerçekimi kuvveti olduğu istikametinde.

Ad

Yerçekimi kuvvetini karanlık hususlar oluşturmuyor olabilir

Bilim insanları, uzun vakittir varlığı bilinen yerçekimi kuvvetini, görünmeyen karanlık unsur teorisine bağlıyordu. Karanlık unsur teorisinde kainatın büyük çoğunluğunun görünmez ve saptanamaz unsurlardan oluştuğu, bu karanlık hususların galaksilerdeki objelere yerçekimi kuvveti yarattığı kabul ediliyor.

Stacy McGaugh tarafından yürütülen yeni araştırma, karanlık husus teorisini ortadan kaldırabilir. McGaugh, gözlemlemiş oldukları 158 galakside, güçlü alanda bulunan galaksilerin zayıf alanda bulunan galaksilere nazaran daha yavaş dönüş (rotasyon) eğimi olduğunu belirtiyor. Bu yavaş dönüş eğimleri, galaksilerin kendi ortalarında güçlü bir yerçekimi kuvveti yaratmasına yol açıyor.

Bu araştırma daha yeni olsa da bu hipotezi destekleyen bir teori, 1980’lerin başında Mordehai Milgrom tarafından ortaya atılmıştı. Milgrom’un sunmuş olduğu MOND hipotezine nazaran, galaksilerde bulunan objeler, Newton maddelerinden çok daha ağır bir yerçekimi kuvvetine sahip. Milgrom tıpkı vakitte, galaksilerin iç kuvvetlerinin yalnızca kendi kütlelerine değil, tıpkı vakitte cihandaki başka bütün objelerle kontaklı olduğunu tez ediyordu.

Stacy McGaugh, bu araştırmaya başladığında Milgrom teorisine pek yakınlaşmadığını ve temel odaklandığı noktanın karanlık unsur teorisi olduğunu söylüyor. Lakin bilim insanı, yapılan müşahedeler sonucunda Milgrom’ın teorisinin gerçek çıktığını belirtiyor ve bu bahiste kendisinin de son derece şaşkın olduğunun altını çiziyor.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Ad

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir