1. Anasayfa
  2. Uzay

Supervoidin Sebep Olduğu Birincil Soğuk Nokta

Supervoidin Sebep Olduğu Birincil Soğuk Nokta
0

Bilim adamları evrende ilk yayılan ışığın haritalarında çıkan ilginç soğuk nokta üzerinde kafa yoruyorlar. İlk başta, Big Bang’in kalıntısı bazı kozmik çarpışmaların işareti olduğu düşünülüyordu, ancak yeni işe göre soğuk nokta dev bir boşluk olarak görünmektedir, evrendeki en büyük bilinen delik, New Scientist raporlar.
Soğuk nokta bebek evrenin haritalarında(yukarıdaki resim) kozmik mikrodalga arka plan(kmap) nında görünüyor. Görüntü 13.77 milyar yaşındaki sıcaklık dalgalanmaları gösteriyor. Kozmik büyüme atağı (ya da enflasyon) muhasebesi sonrası, alışılmışın dışında büyük soğuk bölge hala var. Egzotik fizik veya paralel evrenler gerektiren çeşitli teoriler ortaya çıktı. Ama burada basit bir açıklama: soğuk nokta evrendeki dev bir boşluktan oldu.
Hawaii, Honolulu Üniversitesi István Szapudi liderliğindeki bir ekip, NASA’nın Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Kâşifi (WISE) uydusu tarafından yapılan bir tüm gökyüzü anket verileri kullanarak dev boşluğa bir av yapılmaktadır. Karanlık maddenin az olduğu boş bölgelerden geçtiğinde radyasyon enerjisini kaybeder; bu bir boşluğun mikrodalga haritalarda nasıl soğuk bir noktaya neden olabileceğini anlatıyor.
Mayıs ayında, ekip dev bir boşluk bildirdi, yaklaşık 2,8 milyar ışık yılı uzaklıkta – şimdiye kadar bulunan en büyük- soğuk nokta yönünde, yaklaşık 2,8 milyar ışık yılı uzaklıkta. Soğuk anomali, diyorlar, bir supervoid gölgesidir. Geçen ay takım davalarını desteklemek için supervoid çeşitli özelliklerini yayınladılar, soğuk nokta ile hizası ve belirgin derinliği dâhil.
Janet Fang

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir