1. Anasayfa
  2. İlginç

Uzaya fabrika kuruluyor: Dünya’da üretilemeyen bileşenler üretilecek!

Uzaya fabrika kuruluyor: Dünya’da üretilemeyen bileşenler üretilecek!
0

Galli isimli bir teşebbüs adımı, Dünya’da yapılması imkânsız olan bileşenleri üretmek için eşsiz bir ortamdan yararlanacağı minyatür bir fabrikaya muadil uyduyu uzaya göndermeye hazırlanıyor.

Bu vakte kadar klâsik üretimle yetindik lakin Space Forge kurucu ortağı Josh Western‘in belirttiği üzere, Dünya bir şeyler üretmek için epey berbat bir yer. Gezegenin ağır atmosferi, dengeli sıcaklıkları ve yerçekimi üretim sürecine ziyan verebilen faktörler ortasında, fakat bu kaygılar derin uzayda bulunmuyor.

Hemen “Uzaya fabrika mı olur?” demeyin! Evet oluyor

Şirketin kurucularından biri olan Andrew Bacon, “Bir alüminyum alaşımı yaptığınızı varsayalım. Dünya’da metalleri karıştırıyorsanız, altta ağır kurşun ve üstte alüminyum olmak üzere iki katmana ayrılacaklar. Lakin mikro yerçekiminde bu sorununuz yok ve aslında onları düzgün bir formda karıştırabilirsiniz.” dedi.

Uzayda üretim yaparken, oksijenin oksit oluşturması üzere havanın kirlenmesi konusunda da endişelenmenize gerek yok. Bacon,Bu eşsiz şartlar, uzay alanını bir şeyler yapmak için Dünya’dakinden çok daha düzgün bir yer haline getiriyor” diye ekledi.

Platform olarak isimlendirilen ForgeStar fabrikası, küçük bir fırın büyüklüğünde. Yörüngeye girdikten sonra, dahili robotik sistemleri hafif alaşımlar ve harika verimli yarı iletkenler ürettiğinden, altı aya kadar Dünya’yı dolaşacak. İş bittiğinde, uydu yenilenmeden ve gemide yeni bir hammadde seti ile tekrar başlatılmadan evvel yüküyle birlikte dünya’ya geri dönecek.

Kulağa değerli bir efor üzere geliyor lakin Bacon’a nazaran uzaya bir şeyler göndermek eskisinden çok daha hesaplı. (Elon Musk ve SpaceX sağ olsun) Maaliyet açısından şu açıklamayı yapan Bacon: “Tipik olarak kilogram başına 20.000 dolara mal oluyordu. Bu günlerde bu sayısı 1.000 dolara kadar düşürebilirsiniz” dedi.

ForgeStar uzay seyahatine Eylül ayında başlayacak. Öbür uyduların yanında bir rokete bağlanacak olan fabrika, Virgin Orbit‘in jet Cosmic Girl ile uçacak. 35.000 feet’e ulaştığında, pilot roketi bırakacak ve daha sonra fabrika ateşlenip yükle birlikte kozmosa yanlışsız gönderilecek.

Kulağa çılgınca gelen bu fikre katılıyor musunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıyeten sizleri bugün çok hoş bir foto galeri bekliyor…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir