1. Anasayfa
  2. İlginç

Silikon Göğüs Periyodu Bitiyor: Beden Doğal Göğüs Üretecek

Silikon Göğüs Periyodu Bitiyor: Beden Doğal Göğüs Üretecek
0

Günümüzde her yıl ortalama 2 milyon beşere göğüs kanseri teşhisi konuyor. Bu kansere yönelik en genel tedavi sistemiyse bir göğsün alınması oluyor. Bayanlar, bu süreç sonrasında dilediklerinde alınan göğüsleri yerine silikon taktırabiliyorken, aslında bu metot de pek istekli biçimde tercih edilmiyor. O denli ki bilgilere nazaran yalnızca Birleşik Krallık’ta dahi göğsünü aldıran bayanların sadece %30’luk kısmı silikonla göğsünü yine yaptırmaya başvuruyor.

Bunun en temel sebebi silikondan duyulan rahatsızlık olurken, göğsünü aldırmak zorunda olan ve yine göğüs sahibi olmak isteyen bayanlara çözüm olacak yeni bir yöntem ortaya çıkmaya başladı. Lattice Medical ve Healshape üzere teşebbüsler, silikonu ortadan kaldıran yollarını herkese açık formda göstermeye başladı.

Kaybedilen göğüs silikonsuz tekrar geri kazanılabilir:

silikon gogus periyodu bitiyor beden dogal gogus uretecek 0 qbd3E5Ap

  • Lattice Medical’ın implantı.

Söz konusu özel teşebbüsler, silikona alternatif olarak üç boyutlu yazıcıyla basıllmış ve yeni göğüs dokusu oluşturabilen implantlar geliştirdi. Kelam konusu implantlar, bedene yerleştirildikten makul bir mühlet sonra vücuda rastgele bir ziyan vermeden kendi kendine yok oluyor ve bu süreçte bireyde yeni göğüs dokusu oluşuyor. İmplant sayesinde uzun müddetli ameliyat üzere maniler de ortadan kaldırılıyor.

Yeni sistemle yapılacak birinci beşerli çalışma, Lattice Medical tarafından 11 Temmuz’da gerçekleştirilecek. İmplant, istekli bir bireye yerleştirilecek. İki yıl içinde de implantın klinik çalışmalarının başlaması planlanıyor. Bahsi geçen iki şirket de implant tekniğini kullanacak olsa da, bunu nasıl sağladıkları birbirinden ayrışıyor.

silikon gogus periyodu bitiyor beden dogal gogus uretecek 1 BW7L7VRW

  • Healshape’in implantı.

Healshape teşebbüsü, üç boyutlu yazıcıyla hidrojel kullanılarak basılmış yumuşak bir implant benimsiyor. Bu implant, daha sonrasında bireyin bedenindeki yağ ile kaplanıyor. İmplant, 6 ila 9 ay sonunda bireyin bedeninde yok oluyor. Lattice Medical ise biyolojik olarak yok olabilen biyopolimer kullanılarak basılmış kafes formunda bir implanta başvuruyor. Bu kafesin içine doku kesimi konuyor ve doku, kafes içinde yağ dokusuyla büyüyor. İmplant, 18 ay sonunda bedenden yok oluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir