1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Kuadriplejik Adam Uzuvlarını Hareket Ettirmek için Düşünme Gücünü Kullanıyor.

Kuadriplejik Adam Uzuvlarını Hareket Ettirmek için Düşünme Gücünü Kullanıyor.
0

Çığır açan bir klinik çalışmada, bir kuadriplejik adam Ohio State Üniversitesi ve Battelle araştırmacılar tarafından geliştirilen bir beyin implantı ile düşünceleri sayesinde parmaklarını ve elini kıpırdatıyor.
manmovespara
Ian Burkhart adında felçli bir adam Neurobridge lakaplı yeni sistemi denemeye potansiyel beş katılımcıların ilki. Omurilik yaralanması hastaları için tasarlanan teknoloji bir çip vasıtasıyla beyin sinyalleri çeviriyor ve kaslara iletiyor, felçli uzuvların ve beynin yeniden bağlanmalarında etkili.
“Bu kalp bypassına benziyor, ama kanın yerine, aslında elektrik sinyalleri için yol açıyoruz” araştırma lideri Chad Bouton haber bülteninde diyor. “Biz, beyinden gelen bu sinyalleri alarak yaralanan bölgenin etrafına ve aslında kaslara doğrudan gidiyoruz.”
Tedavi genellikle kol hareketinin başlamasına neden olan sinirsel uyarılarının kaydedilmesi ve çözülmesi için bireyin beyin motor korteks içine küçük bir çip yerleştirilir. Bu beyin aktivitesi, bireyin belirli bir uzvun üzerine takılan yüksek çözünürlüklü uyarım koluna yönlendiren ve sinyalleri çevirmek için algoritmalar kullanan bir bilgisayara iletilir. Bu non-invaziv kol sonra hareketin yürütülmesi için felçli hassas uzvunu uyarabiliyor.
Tek tek parmak hareketleri yanı sıra koordine el ve bilek hareketlerini yürütmek bir “sanal omurilik” gibi davranan “sanal omurilik” gibi davranan gelişmiş bir yazılım sistemi ilave edilebilir.
Bu hareketin yürütülmesi için ilk düşünce biraz zaman alır gibi görünse de, aslında düşüncenin eyleme geçmesi sadece birkaç saniye sürer.
“Yıllardır iyileştirme yapıyorum, ilerde bizim insanlara sunabileceğimiz büyük bir adım ” diyor Dr Jerry Mysiw, Ohio State Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı. “Şimdi, insan-makine ara yüzleri ve etkileşimleri inceliyoruz ve bu teknolojinin nasıl yardımcı olabileceğine.”

Justine Alfort

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir