1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Bağırsak Hücreleri İnsülin Üretmeye Yönlendiriliyor

Bağırsak Hücreleri İnsülin Üretmeye Yönlendiriliyor
0

Tek bir geni kapatarak, araştırmacılar insülin üretmek için insan sindirim hücrelerine döndüler. GI hücreleri bu şekilde eğitilirse diyabet nedeniyle tahrip olan insülin üreten hücrelerin yerine geçebilir.
“İnsanlar uzun zamandır bir hücreyi başka bir hücreyle değiştirmeyi konuşuyordu ama bugüne kadar tek bir hedefin manipülasyonu ile tamamen işlevsel insülin üreten hücre yaratma noktasına gelmemiştik.” Columbia Üniversitesinden Domenico Accili açıklıyor bir basın açıklaması.
I tipi diyabette bağışıklık sistemi pankreas ta insülin üreten hücrelere saldırır ve zamanla şeker kanda birikir. Kök hücreler kullanılarak laboratuarda geliştirilen yedek hücreler doğal olarak meydana gelen hücreler pankreatik beta hücrelerinin tüm fonksiyonlarını barındırmıyor”
2012 yılında yayınlanan çalışmalarında, Accili ve arkadaşları, fare bağırsak hücrelerini insülin üreten hücreye dönüştürmek için bir yöntem tarif ediyor. Kan dolaşım sistemine salınan bu tarzda üretilen insülin hücresi normal insülin gibi çalışıyor ve diyabetik farenin kan şekeri değerlerini düzenledi.
Şimdi, takım tekniğin insan bağırsak hücrelerinde de çalıştığını gösteriyor. Bağırsağın minyatür bir doku modelinde—-insanın pluripotent kök hücrelerini kullanarak oluşturdukları — takım metabolik düzenlemeye bağlı olan bağırsak hücrelerinin FOXO1 genini devre dışı bıraktı. Bir hafta sonra hücreler, glikoza tepki olarak insülini serbest bırakmaya başladı.
Takım şu anda insanların gastrointestinal hücrelerde FOXO1 engelleyecek olacak bileşikler arıyor ve klinik çalışmaların bir veya iki yıl içinde başlamasını bekliyor.
Çalışma bu hafta Nature Communications da yayınlandı.
Janet Fang

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir