1. Anasayfa
  2. İlginç

Yılın astronomi fotoğrafı için finalistler aşikâr oldu!

Yılın astronomi fotoğrafı için finalistler aşikâr oldu!
0

Daha evvel hiç gökyüzüne bakıp etkilendiğiniz oldu mu? Pekala bu anı ölümsüzleştirmek için akıllı telefonunuza sarıldınız mı? Tabi ki az evvel baktığınız o etkileyici manzara telefon kameranıza yansımadı. Yılın Astronomi Fotoğrafçısı mükafatı için finale kalan fotoğraflar ise hiç o denli değil. Hepsi birbirinden hoş.

Yılın Astronomi Fotoğrafçısı ödülünün kazananı 15 Eylül’de açıklanacak

İngiltere’de The Royal Observatory Greenwich tarafından yürütülen Yılın Astronomi Fotoğrafçısı müsabakasında finale kalan fotoğraflara hayran olmamak elde değil. 67 farklı ülkeden toplamda 3 binden fazla fotoğraf ortasından seçilen bu imgeler sahiden nefes kesici.

Amatör ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen bu imajlar kozmosun ne kadar inanılmaz olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Finale kalan fotoğraflar ortasında Tibet’te dünyanın en yüksek ulusal otoyoluna yansıyan Samanyolu’nun ışıklarını, Ay’ın güney kutbunun amatör olarak üretilmiş en detaylı imajı, İtalya üzerinde kısmi bir güneş tutulması ve keşfinden 270 yıl sonra Avustralya’da çekilen Güney Fırıldak Gökadası yer alıyor.

yilin astronomi fotografi icin finalistler asik r oldu 0 zfGQV1ZB

2021 yılının en büyük uzay keşiflerinden biri de Leonard kuyruklu yıldızıydı. 3 Ocak 2021’de G.J. Leonard tarafından keşfedilen bu kuyruklu yıldız bu yılki yarışın da odak noktalarından biri. Müsabakayı düzenleyen tertip, Gezegenler, Kuyruklu Yıldızlar ve Asteroitler kategorisine yapılan müracaatların neredeyse dörtte birinin Leonard kuyruklu yıldızı odaklı olduğunu açıkladı.

Finale kalan 36 fotoğraf ortasından kazananlar 15 Eylül tarihinde açıklanacak. Farklı kategorilerde kazanan fotoğraflar daha sonra İngiltere Ulusal Denizcilik Müzesi’nde sergilenecek. Bu fotoğraflar daha sonrasında ise resmi bir kitapta sergilenecek.

yilin astronomi fotografi icin finalistler asik r oldu 1 fFIsR2Ee

Bu fotoğrafların her biri nitekim birbirinden hoş. Pekala siz bu etkileyici fotoğraflar hakkında ne düşünüyorsunuz, favoriniz hangi fotoğraf oldu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir