1. Anasayfa
  2. Fizik

Genç adam, Einstein’ın İzafiyet Teorisini Açıklayan Videosu İle 400,000 Dolar Kazandı!

Genç adam, Einstein’ın İzafiyet Teorisini Açıklayan Videosu İle 400,000 Dolar Kazandı!
0

İzafiyet teorisi ya da “Interstaller(Yıldızlararası)” filminin herkesin aynı anda farklı zaman dilimlerini yaşadığı parçaları hala herkesi şaşkına çevirebiliyor. Öyle ki, bu gencin özel izafiyet teorisi açıklaması bile Carl Sagan’ın parası ile yürütülüyor.
Ohio, Kuzey Royalton’ dan Ryan Chester, videosunu “Breakthrough Junior Challenge” yarışmasına göndermiştir. Bu yarışma, 13-18 yaş aralığında bilime ve matematiğe tutkusu olan gençlerin bu tutkularını dünya ile paylaşabilecekleri her sene Amerika’da düzenlenen bir yarışma olarak tanımlanıyor. Yarışmaya bu yıl 86 ülkeden 2000’ den fazla başvuru yapılmıştı. Finalistlerin sayısının 15’e indirgenmesinin ardından, Ryan çekişmeli bir şekilde zaferini ve ödülünü kazandı.
Ryan senaryo yazdı, film çekti, düzenledi ve bu video için tüm görsel efektleri ve hareketli grafikleri oluşturdu. Toplamda 400,000$ kazanç elde edildi; bu paranın 250,000$ doğrudan okul bursuna aktarıldı, 50,000$ ise öğretmeni Richard Nestoff’a gitti ve son olarak 100,000$ Ryan’ın okuluna bilim laboratuvarı için verildi. Hiçte fena değil!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir