1. Anasayfa
  2. Fizik

Game Of Thrones Buzdan Duvarın Olması Mümkün mü?

Game Of Thrones Buzdan Duvarın Olması Mümkün mü?
0

HBO TV dizisi “Game of Thrones” da büyük buzdan bir duvarı devlere ve ölüleri püskürtmeye yardımcı olmak için kullanıldığı gösteriliyor. Ancak böyle bir yapı  Dünya üzerinde mümkün olabilir mi? Buzdan duvar yapılması mümkün mü? Game of thrones buz duvar olabilir mi? Yapılan bir araştırma, hayır gerçekçi olmadığını ileri sürüyor çünkü böyle bir duvarın hızla yıkılacağını söylüyor.

duvar1

“Game of Thrones” yani “Taht Oyunları” filminde “Duvar” olarak bilinen dev buz gibi bariyeri yaklaşık 215 metre yüksekliğe, 482 km uzunluğa ve üstünde bir düzine atlı şövalye tarafından yan yana binmek için yeterince geniş şeklinde bahsediliyor. George RR Martin’in “Buz ve Ateşin Şarkısı” ndaki (“Taht Oyunlarının” uyarlandığı) insanlar tarafından yapılan dokuzuncu harikadan birisi olan efsanevi figür Duvar, yaratıcısı Brandon tarafından, devleri püskürtmek amacıyla inşa edilmiş.

Duvarın amacı Yedi Krallık’ın kuzey sınırını savunmaktır. Duvar’ı işgalcilere karşı korumak için Night Watch askeri düzenindeki askerler, Gölge Kule(Shadow Tower) ve Siyah Kale(Castle Black) gibi 19 kale içerisinde bulunmaktadır.

duvar2

Ancak böyle harika bir buz duvarı aslında ne kadar güçlü olurdu? Alaska Fairbanks Üniversitesi’nden bir çalışma yazarı Martin Truffer, buzla ilgili akabileceği yönünde bir sorunun olduğunu söyledi.

Truffer, yaklaşık 655 feet (200 m) yüksekliğinde bir buz duvarının ağırlığının tabanda yaklaşık 1.8 megapascals (milimetre kare başına 261 kilogram) basınç oluşturacağını hesapladı. Truffer, buzullarda buzun akması için tipik olarak 0,1 megapascals (14,5 psi) ya kadar bir basınç olduğunu ifade etti.

Truffer “Duvarın kendi ağırlığı altında nasıl deforme olacağını belirlemek için bazı basit denklemlerle karşılaştım” dedi.

Bu eserin sadece eğlenceli bir egzersiz anlamına geldiğini belirtmesine rağmen, pratik kullanımları da olabilir. Truffer, “Aynı denklemlerin Mars’ta kutup buzullarının davranışını incelemek için daha ciddi uygulamalar da var” dedi.

The Wall

Duvarın erime hızı, çevresindeki havanın yıllık ortalama sıcaklığına bağlıdır. Truffer, “Duvarın çevresinde ormanlar olduğu için soğuk olmayacaktır – eksi 10 santigrat derece. Bu sıcaklıkta, duvar birkaç ay içinde hızla eriyecek ve yerle bir olacaktır.” dedi.

Duvarı dengede tutmanın bir yolu, soğutmaktır. Truffer, Duvar’ı eksi 40 dereceye soğutmak, buzun içerisindeki gerilim miktarını yaklaşık 100 kat azaltacaktır dedi.

Truffer, “Dünya’da buna benzer birkaç yer var, bazıları Antartika’da,” dedi.

Bununla birlikte, eksi 40 dereceye kadar soğutulsa bile, Duvar, birkaç yıl içinde ciddi ölçüde çökecekti..

“Kitaplar Duvar’ın yaklaşık 8000 yaşında olduğunu ve 1000 yıldan sonra oldukça düz olacağını söylüyor”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir