1. Anasayfa
  2. Çevre

Danimarka Yenilenebilir Enerjide Lider

Danimarka Yenilenebilir Enerjide Lider
0

Yenilenebilir enerji dendiğinde dünya lideri konumunda bulunan Danimarka, artık sadece kendi ülkesi için değil komşu ülkeler için de yenilenebilir enerji üretmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda enerji üretimini %116’lara kadar çıkaran Danimarka, enerjisinin bir kısmını ihraç ediyor.
Uzun yıllardan beri enerji üretiminde doğa dostu olma konusunda hemfikir olan Danimarka hükümeti yatırımlarını da bu yönde kullanmaya devam ediyor. Yaklaşık 6 milyon nüfusu bulunan Danimarka, rüzgar türbinleri konusunda dünya lideri konumuna geldi. Rüzgar türbinlerinin üretilmesi konusunda Türkiye’ye de destek veren Danimarka, özellikle Ege bölgesindeki boş arazilerde çalışmalarına devam ediyor. 2020 yılındaki hedefi ülkenin tüm elektrik ihtiyacının yarısını rüzgardan karşılamak olan Danimarka hükümeti, sürekli olarak devlet arazilerini genişletmeye çalışıyor. Şu anda kendi arazisini enerji üretimi için kiralayan binlerce kişi de bulunuyor.

111
Sadece elektrik üretimi değil, ulaşımda da doğa dostu teknolojilerin geliştirilmesi konusunda sürekli olarak yatırım alan Danimarka, yakın bir zaman içerisinde yollarda da karbondioksit salan araçları kaldırmayı hedefliyor. Ülkemizin de oldukça dağlı arazilere sahip olması fakat bu alanda yapılan yatırımların çok az olması gelecek konusunda herkesi endişelendiriyor. Giderek azalan doğal kaynaklar karşısında yenilenebilir enerji üretimi tüm dünyanın yatırım yapacağı alanlardan biri olarak görülüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir