1. Anasayfa
  2. Çevre

Obama’nın Dünyanın En Büyük Korunan Deniz Alanını Oluşturma Planları

Obama’nın Dünyanın En Büyük Korunan Deniz Alanını Oluşturma Planları
0

Başkan Obama, New York Times salı günü yaptığı açıklamada orta-güney Pasifik Okyanusunda dünyanın en büyük korunan deniz alanı oluşturma niyetinde olduğunu söyledi.  Washington Posta göre, bu tamamen korunan okyanus alanını ikiye katlayıp bu alanları ticari balıkçılık ve enerji araştırma gibi faaliyetlerden koruyacak.

“Hawaii de büyürken, erken yaşta okyanusun güzelliğini ve gücünü sevmeyi öğrendim” diyor Obama Beyaz Saray olaylarında Salı günü. “Ve benden önceki Clinton ve Bush Başkanlar gibi, Cumhurbaşkanı yetkimi en kıymetli deniz manzaralarımızı korumak için kullanacağım, nehirler, dağlar ve ormanlar için yaptığımız gibi.”

Bu açıklama NOAA nın açıklamasından bir hafta sonra yapıldı: NOAA Amerikan kamunun ulusal deniz barınağı seçilmeleri için deniz ve Büyük Göller alanlarını aday gösterebilirler. Okyanuslarımız için güzel bir hafta oldu.

Korunan deniz alanının tam olarak belirlenmemiş olsa da, yorum sürecinden sonra korumanın bu yıl içerisinde başlayacağı söyleniliyor. Bu süre boyunca Beyaz Saray çevreciler, balıkçılık endüstrisi ve hükümet yetkilileri dâhil nihai planının hazırlanması için çok sayıda grup toplayacak.

Bu açıklama, Amerikan ın okyanuslarını korumak için gösterdiği büyük çabanın bir parçası ve bu hafta başka planlar da bekleniliyor. Devlet Bakanı, John Kerry okyanusların korunması için ortak çaba göstermeye çağırıyor.

“Çoğu insan okyanusun hayattan daha büyük ve yok etmesi mümkün olmayan sonsuz bir kaynak olduğunu düşünüyor””Ama insanların her gün okyanusa verdikleri zararı küçümsüyorlar” diyor Kerry açılış konuşmasında. “Tüm ekosistemimizi temelden sarsma riskimiz var”.

Fakat herkes bu hareket ile aynı fikirde değil ve Cumhuriyetçi milletvekilleri hareketi ticaret aktiviteyi, petrol ve gaz sondajı gibi, bloke ettiği için eleştirdi.

Justine Alford

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir