1. Anasayfa
  2. İlginç

Zeki Beşerler Neden Anksiyete ve Depresyona Meyilli Olurlar?

Zeki Beşerler Neden Anksiyete ve Depresyona Meyilli Olurlar?
0

Birçoğumuz çok zeki olmanın akademik muvaffakiyet, sayısız meslek fırsatı ve münasebetiyle daha çok para demek olduğuna inanıyoruz. Pekala sahiden fazla zeka, memnunluğu da beraberinde getirebilir mi?

Hayatta pek çok muvaffakiyete imza atan yüksek IQ’lu insanların yeniden tıpkı özelliklerinden ötürü baş etmek zorunda kaldığı durumlar oluyor. Bu yazımızda fazla zeki beşerlerle depresyon, anksiyete üzere hastalıklar ortasındaki denklemi çözeceğiz. Hepimizin bildiğinin aksine hiç de kolay olmayan bu hastalıkların ismini son periyotlarda sık sık duyar olduk.

Çağımızın ruhsal hastalıklarının başında gelen bu iki ruhsal bozukluğun aslında ne söz ettiğine süratlice bir göz atalım.

zeki beserler neden anksiyete ve depresyona meyilli olurlar 0 M8lp2NGl

Kaygı, hayatımızda yoluna gitmeyen durumlar olduğunda birçok defa yaşadığımız bir histir. Lakin dert bozukluğu yani anksiyetede; gerçek bir sebep olmasa bile kişi kendinidevamlı olarak dertli hisseder. Hatta bu kaygılı, dertli ruh haliyle baş edemeyecek durumlara gelebilir.

Depresyon yahut öbür ismiyle majör depresif bozukluk; kişinin hüzünlü ruh halinin sürekli devam etmesi ve etrafındaki birçok şeye ilgisini kaybetmesi halidir.

Depresyon çeşitlerinden biri olan varoluşsal depresyon ise; kişinin hayattaki mana arayışından doğan, ömürle ilgili sorduğu derin sorulara karşılık bulamamasından kaynaklanır. İşte başrollerimiz olan fazla zeki insanların savaşı tam da bu noktada başlıyor.

Yüksek IQ, anksiyete ve depresyona taban hazırlıyor

Science Direct’te yayımlanan bir bilimsel çalışmada; IQ’su 130’dan yüksek olan şahısların ruhsal hastalıklara daha meyilli olduğu ortaya çıkmıştı.

Fazla zeki insanların ruhsal bozukluklara yatkınlığı hakkında yapılan bu araştırma, Amerikan Mensa’nın 3715 üyesiyle gerçekleştirildi. Milletlerarası Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Topluluğu olan Mensa; bilinen en büyük ve en eski yüksek IQ topluluğudur.

Fazla zeki insanların ruhsal hastalıklara yakalanma ihtimali öteki insanlardan 2 kat daha fazla!

zeki beserler neden anksiyete ve depresyona meyilli olurlar 1 Kwi3UwwG

Sokakta yürürken anksiyeteye sahip bir beşerle müsabaka ihtimaliniz %10’dan daha az iken, Amerikan Mensa topluluğu üyelerinde bu oran %20 düzeyinde.

Yine Amerikan Mensa iştirakçileriyle yapılan ruhsal testler sonucunda katılımcıların %26,7’sinde depresyon ve bipolar üzere ruhsal bozukluklara bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu tıp ruhsal hastalıklara sahip beşerler toplumun yaklaşık %10’luk bir dilimini oluşturuyorken %26,7 hiç de azımsanacak bir oran değildir.

Zeka düzeyiyle ruhsal rahatsızlıkların nasıl bir ilgisi var?

Fazla zeki beşerler hayatta karşılaştığı birçok olaya ve hayatla ilgili derin problemlere kayıtsız kalamıyor. Yani günlük yüzeysel problemlerimizin yanında farklı soru işaretleriyle boğuşuyorlar.

Çocuklukta başlayan bu serüvende o yaşlarda bile yüksek IQ’ya sahip çocuklar; bir insanın dünyaya nasıl bir mana kattığı, insanların neden kastetmek istemediği şeyleri tabir ettikleri, ikiyüzlü insanların bunu neden yaptıkları üzere aslında günlük koşuşturmada oturup düşünmediğimiz sorulara kafa yorarlar.

Çevresindeki beşerlerle bunları konuşmak ve başındaki boşlukları doldurmak istese de etraftan beklediği yansıları alamaz, hatta birden fazla vakit tuhaf bakışlarla karşılaşırlar. Soru işaretlerinin karşılığını bulamayan fazla zeki insanlarda vakit içerisinde varoluşsal depresyon görülme mümkünlüğü artar.

zeki beserler neden anksiyete ve depresyona meyilli olurlar 2 CpCsBw8m

Sonuç olarak; farkındalığın öbür insanlardan daha fazla olduğu yüksek IQ’lu şahıslarda, depresyon ve anksiyeteye yakalanma riskinin diğer insanlardan daha fazla olduğu bilinmektedir. Lakin elbette bu durum, dert bozukluğu yahut depresyon zahmeti yaşayan herkesin fazla zeki olduğu manasını taşımamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir