1. Anasayfa
  2. İlginç

Bilim İnsanları, -35 Derecede Bile Çalışabilen Pil Tasarladı

Bilim İnsanları, -35 Derecede Bile Çalışabilen Pil Tasarladı
0

Piller, günümüzde akıllı telefonlardan tutun saatlere ve hatta arabalara kadar hayatımızın her alanında vazgeçilmez bir obje olmuş durumda. Fakat hayatımızda bu kadar değerli bir yeri olan piller çoklukla fazla soğuk ve fazla sıcak havalarda kimi vakit çalışmıyor kimi vakitse bu çok sıcaklar ve soğuklar pilin ömrünü ciddi oranda kısaltabiliyor.

Bu sorunu çözmek isteyen Çin’deki kimya mühendisleri ve bilim insanlarından oluşan bir grup, sıfırın altında çok düşük sıcaklıklarda bile çalışabilen bir batarya geliştirdi.

Peki olağan bataryadan ne farkı var?

bilim insanlari 35 derecede bile calisabilen pil tasarladi 0 NF34c4hg

Bu batarya, bilinen sıradan lityum iyon pillere nazaran çok düşük sıcaklıklarda bile problemsiz çalışabildiği için soğuk bölgelerde kullanılan akıllı telefonlardan arabalara kadar pek çok eser artık problemsiz bir formda çalışabilecek. – 35 derecede bile çalışan bu piller, sıradan pillere nazaran biraz farklı bir yapıda tasarlandı.

Normalde pillerin içinde bulunan grafit, pilin fonksiyonel çalışması için en kıymetli kesimlerden biridir. Ama mühendisler, pillerin içindeki grafiti kobalt ile değiştirerek pillerin çok daha uzun ömürlü olmasını ve çok daha düşük sıcaklıklara dayanabilmesini sağladı. Yeni kuşak piller ile üretilen araba bataryaları, soğuk havalarda %30 daha fazla menzile sahip olacak.

Bu yeni piller şimdilik bir saat pili boyutunda üretilip test edilmiş olsalar da mühendisler ve bilim insanları çok yakında daha büyük pillerle çeşitli denemeler yapacaklarını açıkladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir