1. Anasayfa
  2. İlginç

ABD’de Gökyüzü Yemyeşil Oldu! (Açıklama Geldi)

ABD’de Gökyüzü Yemyeşil Oldu! (Açıklama Geldi)

Dünyanın rastgele bir noktasında vakit zaman değişik hava olayları yaşanmaya devam ederken, bunların sonuncusu Amerika Birleşik Devletleri’nde görüntülendi. Ülkenin Güney Dakota eyaletindeki sakinler, gökyüzüne baktıklarında bir anda yepyeşil bir manzarayla karşılaştı.

Eyalette tesirli olan büyük bir fırtına sırasında gökyüzü, gerçek manada yeşile büründü. Çok az görülen bu görüntü, bölge sakinleri tarafından toplumsal medyada da paylaşıldı. Kulağa hiç inandırıcı gelmese de, aşağıda göreceğiniz fotoğrafların hiçbirinde filtre kullanılmadı.

ABD’de görülen yeşil gökyüzü:

abdde gokyuzu yemyesil oldu aciklama geldi 0

abdde gokyuzu yemyesil oldu aciklama geldi 1 4ATK4CrY

abdde gokyuzu yemyesil oldu aciklama geldi 2 BRPyjKu2

abdde gokyuzu yemyesil oldu aciklama geldi 3 PnrVhwlz

Peki bu durumun sebebi neydi?

Paylaşılan bilgilere kelam konusu tabiat olayı, havadaki nemden kaynaklandı. Güneş’ten gelen ve atmosferde kırılmasıyla olağan kaidelerde mavi olarak gözlemlenen Güneş ışınları, akşam saatlerinde daha düşük açıyla Dünya’ya düştüğünden aklımızda gün batımı ile bağdaştırılan kırmızımsı renge dönüşüyor.

İşte tam da bu saatlerde meydana gelen fırtınanın bulutlarındaki su ve buz parçacıkları, Güneş’ten gelen ışınları mavi olarak yansıtıyor. Ancak atmosferde o saatlerde oluşan kızıl renk ile mavi ışık bir ortaya geldiğinde ortaya yeşil renk çıkıyor. Kırmızının yeşile dönmesini sağlayacak mavi ışığın bu kadar şiddetli olması içinse bulutlarda çok yüksek ölçülerde su olması gerekiyor.