1. Anasayfa
  2. Uzay

Mars’taki Organik Karbon Ölçüsü Birinci Defa Ölçüldü

Mars’taki Organik Karbon Ölçüsü Birinci Defa Ölçüldü
0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’ta misyon yapmakta olan Curiosity isimli gezgini, bir unsur imza attı. Bilim insanları, bu uzay kaşifinin topladığı kaya modüllerinde birinci kere kimi ölçümler yaptılar. Yapılan ölçümlerin gayesi, Mars’ta hayat olup olmadığını aydınlatabilmekti. Yapılan ölçümler, Mars’ı keşfetmemizi sağlayacak çok değerli bulgular verdi.

Bilim insanlarının gayesi, Mars yüzeyinde hidrojen atomuna bağlı karbon moleküllerinin ne kadar bulunduğunu anlamaktı. Bu çok kıymetliydi. Zira bilim dünyasına nazaran ömrün temelleri, hidrojen atomuna bağlı karbon molekülleri sayesinde atılmıştı. Bilim insanları, yaptıkları ölçümlerde istedikleri sonuca ulaştılar. Daha evvelki araştırmalarında Mars’ta organik karbon bulan bilim insanları, bu kere de bu organik bileşenlerin ölçüsünü ilk defa ölçmüş oldular.

Mars’taki organik karbon ölçüsü, Dünya’daki kimi yerlerden bile daha fazla

marstaki organik karbon olcusu birinci defa olculdu 0 Y4r4vYLU

NASA mühendisleri tarafından yapılan ölçümlerde, Mars’taki bir milyon parçacığın en az 200 ila 273’ünün organik karbon olduğu tespit edildi. Bu ölçümle ilgili açıklamalarda bulunan NASA yetkilisi Jennifer Stern, bu ölçünün değerli olduğunu söyledi. Stern’e nazaran Mars’taki organik karbon ölçüsü, gezegenimizde en az ömür bulgusunun olduğu yerlerden olan Atacama Çölü‘ndeki organik karbon ölçüsünden bile fazlaydı.

Bu ölçüm, Mars’ta ömür olduğunu ispatlamıyor!

Yaşamın temeli olarak bilinen organik bileşenin Mars’ta fazla fazla bulunmuş oluşu, Mars’ta yaşam olduğunun düşünülmesine yol açabilir. Fakat bu türlü bir yaklaşım pek de hakikat değil. Çünkü organik karbon, cansız hususlar sayesinde de Mars’a yayılmış olabilir. Tahminen de bir volkan patlaması bu organik bileşeni Mars yüzeyine dağıtmıştır. Uzmanların Mars’ta hayat olup olmadığını anlamaları için, organik karbonun kaynağını bulmaları gerekiyor…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir