1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA’lı Gökbilimci: Yabancı Hayatı 2036’da Bulacağız

NASA’lı Gökbilimci: Yabancı Hayatı 2036’da Bulacağız
0

NASA, uzaylılar hakkında tüm dünyaya heyecan vermeyi seven bir kurum ve ABD, bilim kurgu sineması, edebiyatı ve oyunları sayesinde bu işin ekmeğini çok fazla yedi. Hatta bu nedenle artık “uzaylı” sözü geçen bilimsel bir gelişme bile eskisi kadar çok ilgi uyandırmıyor. Yeniden de bu bahiste araştırmalar yürüten bilim insanlarının önemli açıklamaları var.

NASA’nın 1970’li yıllarda yürütmeye başladığı, dünya dışı hayatı araştırma odaklı SETI projesinde çalışan kıdemli astronom Serg Shoshak, arayışın 2036 yılında sonlanabileceğine dikkat çekti. Üstelik bu o denli gelişi hoş bir iddia de değil. Kendisine nazaran SETI’de müşahedeler için kullandıkları bilgisayarların gücü, 2036’da çok daha fazla yıldız ve sistemi taramaya yetecek.

“2036’da bir şeyler bulacağımıza dair herkesle bir Starbucks kahvesine teze girerim”

236f4a80cf0a97a3fc5f917aedaa1d29cadbec66

BBC’nin The Debrief isimli radyo programına katılan Seth Shoshak, SETI’de kullandıkları bilgisayarların her 2 yılda bir 2 kat daha güçlü hale geldiğini açıkladı. Bu görüşünü artık geçerliliği tartışılan Moore Yasası’na dayandıran Shoshak, “2036’da bir şeyler bulacağımıza dair herkesle bir Starbucks kahvesine teze girerim” açıklamasında bulundu.

Moore Yasası’na nazaran bilgisayarların güçleri yaklaşık her 2 yılda bir 2’ye katlanır. Yani şayet paranızı saklayacak olursanız, kur ve vergi değişimleri hariç, 2 yıl sonra bugünkünden 2 kat daha güçlü bilgisayar alabilirsiniz. Doğal ki bu açıklamanın bilimsel bir tabanı yok, lakin 1965’te ortaya atılıp kabul gören Moore Yasası bu türlü diyor. Yasanın geçerliliği 2010’lu yıllardan itibaren tartışılıyor, zira bilgisayarların işlemcilerinde 2 kat güçlenme üzere bir durum kelam konusu olmuyor.

“2036 yılında 1 milyon yıldızı ve sistemlerini birebir anda gözlemleyebileceğiz”:

16ecacf529b0adc856f1a21bdcb3959d19b9e414

Müşahedeleri yalnızca insanların yaptığına dair genel bir yanılgı olduğundan kelam eden Shoshak, bu durumu birebir anda 1 milyar tane TV kanalını izlemeye benzetiyor. Bir insan için imkansız olan bu senaryo, gereğince güçlü bilgisayarların altından kalkabileceği bir durum.

Shoshak’a nazaran SETI’de müşahedeler için kullanılan harika bilgisayarlar, 2036’da 1 milyon yıldız sistemini tıpkı anda gözlemlemeye yetecek. Açıklamasına “1 milyon yıldız, bir şeyler bulmamız için en gerçek sayı” formunda devam eden Shoshak’a nazaran bu sırada yaşama sahip pek çok dış gezegenin keşfi de mümkün olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir