1. Anasayfa
  2. Uzay

Ay Misyonuna Katılacak Şirketlerden Birine 1 Dolar Ödenecek

Ay Misyonuna Katılacak Şirketlerden Birine 1 Dolar Ödenecek
0

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün gelecek yılardaki Ay misyonları için kıymetli bir açıklama yaptı. Uzay ajansı, yaptığı açıklamada Ay’dan toprak örneği alacak şirketleri ve bu şirketlere yapacağı ödeme ölçüsünü paylaştı. NASA’nın paylaştığı şirketlerden birisiyse alacağı ödeme ölçüsüyle herkesi şaşırttı.

NASA, Ay’dan toprak örneği toplama muahedesinin Lunar Outpost, ispace Japan, ispace Europe ve Masten Space Systems ile yapıldığını açıkladı. ispace Japan ve Europe, mutabakat kapsamında 5.000 dolar alacakken Masten Space Systems’in 15.000 dolar alacağı belirtildi.

Lunar Outpost, sırf 1 dolar alacak:

63d66213d4ceebfda8fbfef1c0c216860d2fb170

Listede saymadığımız tek şirket olan Lunar Outpost’un mutabakat kapsamında alacağı ölçüyse sırf 1 dolar olarak açıklandı. Şirketlerin Ay toprağı örneği toplayarak alacakları ölçüler hali hazırda düşüklüğüyle dikkat çekerken bu şirketin 1 dolar alacak olması işi daha da farklı yaptı.

NASA, dört şirketle yaptığı mutabakatla birlikte Ay’daki ‘regolit‘ gerecini toplamda sadece 25.001 dolara satın almış olacak. Uzay ajansının bu kadar düşük bir fiyata regolit gereci satın alacak olması, NASA’nın Ticari Uzay Uçuş Kısmı Lideri Phil McAlister tarafından da ‘inanılmaz‘ olarak tanımlandı.

NASA’yla muahede yapan dört şirket, 2022 ve 2023 yıllarında yapılması planlanan mürettebatsız Ay vazifelerinde regolit toplayacak. Şirketler, malzemenin toplanmasının ve toplanan malzemenin manzaralarını NASA’ya iletecek. Regolitin mülkiyet hakları NASA’ya geçecek ve regolit, ‘Artemis programı kapsamında kullanımı için NASA’nın yegâne mülkiyeti’ olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir