1. Anasayfa
  2. Uzay

Japonya, 2023 Yılında Ahşap Bir Uyduyu Uzaya Gönderecek

Japonya, 2023 Yılında Ahşap Bir Uyduyu Uzaya Gönderecek
0

Bugüne kadar yaptıklarıyla bilhassa de teknoloji alanında kendilerini ispatlamayı başaran Japonlar, yeni bir şeyler deniyorlar. 50 yıldan uzun bir müddettir ülke genelinde tomruk ve ahşap sürece üzerine çalışmalar yapan “Sumitomo Forestry” isimli bir şirket, Kyoto Üniversitesi ile yaptığı bir mutabakat kapsamında dünyanın birinci ahşaptan yapılmış uydusunu geliştirecek. Uydu, 2023 yılında uzaya fırlatılacak.

İki kurumun yaptığı iş birliğinin temel emeli, ahşap gereçlerin şiddetli şartlarda kullanılabilirliği. İşte geliştirilecek uydu da bu sorunun yanıtının bulunmasını sağlamış olacak. Bilim insanları şayet istedikleri sonuçlara ulaşabilirlerse, ahşap kullanımının dünya genelinde yaygınlaşacağını düşünüyorlar.

Ahşaptan yapılmış uydu, klasik uydulardan daha avantajlı olabilir

2c28e9c2f8abcb4b25bc0279b48ea44853d7dcc5

Ahşap gereçler, Dünya’nın manyetik alanını ve elektromanyetik dalgaları etkilemiyorlar. Bu da ahşaptan yapılmış bir uydu içerisine çeşitli vericiler ya da denetim sistemleri eklenebileceği manasına geliyor. Yani bugün yörüngede dolaşmakta olan uyduların sahip olduğu nitelikler, ahşaptan yapılmış uyduda da mevcut olacak. Ayrıyeten bu uydu Dünya’ya düşecek olursa, atmosfere girdiği an yanmaya başlayacak. Uzmanlara nazaran ahşap gerecin yeryüzüne düşme üzere bir ihtimali bulunmuyor. Öte yandan ahşabın yanması, Dünya için öteki uydu gereçlerinin yanması kadar da ziyanlı bir şey değil.

Bir üniversite ile bir özel şirketin yaptığı iş birliği, yalnızca ahşa uyduyu kapsamıyor. Yapılacak çalışmalarla uzayda ahşap kullanmanın nasıl olabileceği incelenecek. Şayet yapılacak çalışmalar olumlu sonuçlar verirse, uzayda ahşaptan yapılmış daha farklı gereçler de kullanılacak. Fakat her şeyden evvel, Güneş’ten gelen ve atmosfer üzere bir ortamda filtrelenmeyen ışınların, ahşabı nasıl etkileyeceğinin anlaşılması gerekiyor. Yapılacak çalışmalar, tüm bu soruların karşılığının verilmesini sağlayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir