1. Anasayfa
  2. Uzay

Türkiye Birinci Kez Memleketler arası Uzay İstasyonu ile Görüştü

Türkiye Birinci Kez Memleketler arası Uzay İstasyonu ile Görüştü
0

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un iştiraki ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği aktiflikte Türkiye’den birinci sefer Memleketler arası Uzay İstasyonu astronotları ile direkt telsiz görüşmesi yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ve öğrenciler, İstasyonda vazife yapan astronot Victor Glover ile görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Pakdemirli, görüşme öncesinde yaptığı konuşmada Milletlerarası Uzay İstasyonu ve öteki uzay çalışmalarıyla alakalı bilgiler verdi. Ülkelerin bilimsel araştırmalarda ilerleme kaydetme maksadıyla uzay çalışmalarına sürat verdiğini açıklayan Pakdemirli, “Biz de birebir maksatlar doğrultusunda 2003 yılında birinci uydu BİLSAT’ı, 2011’de ise birinci ulusal uydumuz RASAT’ı yörüngeye yerleştirdik. Ayrıyeten 2018’de rekabetçi bir uzay ve havacılık endüstrinin geliştirilmesi niyetiyle Türkiye Uzay Ajansı kuruldu” açıklamalarında bulundu.

TOGG’a dataların entegrasyonu konusunda kıymetli bir çalışma başlatıldı:

c1bf716096866b4814d7e740e08c0b54480133f4

Bakan Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, “Son 2,5 yılda anlık hava durumu bilgi ve varsayımlarının daha süratli sunulması için ülke genelinde 170 Meteoroloji Müşahede Sistemi kurduk. Bu biçimde hava varsayım tutarlılığını yüzde 90’ların üzerine çıkardık. Diğer bir hoş haber ise, yerli arabamız TOGG’a meteorolojik bilgilerin entegrasyonu konusunda kıymetli bir çalışma başlattık” dedi.

Memleketler arası Uzay İstasyonu ile ilgili bilgiler de veren Pakdemirli, “Uluslararası Uzay İstasyonu, kalıcı olarak uzayda bulunuyor ve bu istasyon uzaya gönderilmiş en büyük uzay aracı. 83metre uzunluğunda, 109 metre genişliğinde ve 400 ton yükünde devasa bir uzay aracı. Birazdan üzerimizden geçecek olan bu istasyon, yeryüzünden yaklaşık 400 kilometre yükseklikte ve dünya etrafındaki tam bir çeşidini 90 dakikada tamamlıyor” açıklamalarında bulundu ve daha sonra görüşme gerçekleştirildi.

Milletlerarası Uzay İstasyonu ile birinci direkt temas:

e4c37478d00e7e46dbe788d784cc05a0663a84e8

Bakan Pakdemirli’nin yaptığı konuşmanın akabinde TAMSAT’ın takviyesiyle Milletlerarası Uzay İstasyonu astronotu Victor Glover ile irtibat kuruldu. Glover ile birinci görüşmeyi yapan Pakdemirli, kendisinin de pilot ve amatör telsiz operatörü olduğunu belirterek, Victor Glover’a çalışmalarında muvaffakiyetler diledi. Daha sonrasında ise öğrenciler Victor Glover’a uzay hakkında sorular sordu.

Uzayda olmanın avantajları, uzay istasyonunda ömrün nasıl olduğu ve uzaydan hava olaylarının görülüp görülmediği soruları sorulan Victor Glover, öğrencilere uzaydan tüm fırtınaların ve hava olaylarının gözüktüğünü ve istasyondaki hayatlarının çok ağır geçtiğini belirtti. Victor Glover, grup arkadaşlarıyla epeyce âlâ vakit geçirdiklerini ve uzayda olmanın eşsiz yanları olduğunu açıkladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir