1. Anasayfa
  2. İlginç

Pfizer’in Covid-19 Aşısı İçin Değerli Bir Grafik Yayınlandı

Pfizer’in Covid-19 Aşısı İçin Değerli Bir Grafik Yayınlandı
0

Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Almanya merkezli BionTech’in Pfizer ile birlikte geliştiridiği koronavirüs aşısının %94 oranında başarılı olması umutları alevlendirmişti. Lakin aşısının kitlesel olarak uygulanması, resmi kurumların inceleme sonuçlarına bağlı bir durumdu. ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) koronavirüs aşısına dair yapılan incelemelerini tamamladı ve resmi raporu yayınladı.

Reuters’in aktardığı bilgilere nazaran Pfizer’in aşısının; 16 yaşından küçükler, gebeler ve bağışıklık sorunu yaşayanlar için ne kadar inançlı olduğu bilinmiyor, zira eldeki bilgilerin şu anda bu üç küme için yetersiz olduğu belirtiliyor. Gerçekten raporda 65 yaş ve üzeri ve öteki yaygın kümelerde uygulanan testlere dair değerli sonuçlar yer alıyor.

Kırmızı çizgi aşı olmayanlarda hadise artışı, mavi çizgi aşı olanlarda hadise artışı:

b7d2a071a4cf5cacd67248e7bbbf5f8af45a8d84

FDA’nın Pfizer aşısı raporunda yer alan bu grafik, dikeyde “kümülatif insidans” yani hastalığa yakalanan kişi sayısının, hastalık göstermeyenlere oranını söz ediyor. Yatayda ise gün sayısı bazında geçen vakit var. Bu grafik için takip edilen denekler ise 2 kümeye ayrılıyor. Mavi çizgi ile tabir edilen kümeye sahiden Pfizer aşısı veriliyor. Kırmızı çizgi ile söz edilen başka küme ise “plasebo grubunu” oluşturuyor, yani onlara gerçek bir aşı uygulanmıyor.

Deneklere birinci gün ve 21. gün olmak üzere iki doz biçiminde aşı uygulanıyor. 112 günün sonucunda oluşan grafikte, gerçek aşı uygulanan mavi kümedeki olay artış katsayısının önemli formda azaldığı görülüyor. Plasebo kümesi olan kırmızı kümede ise ne yazık ki hadise sayıları katlanarak artıyor.

FDA’nın açıklamalarına nazaran deneylerde 4’ü kırmızı kümeden olmak üzere toplamda 6 kişi Covid-19 nedeni ile hayatını kaybetti. Lakin aşı uygulanmasına karşın hayatını kaybeden bir kişinin obezite ve damar sertliği yaşadığı, birinci dozdan 3 gün sonra hayatını kaybettiği kaydedildi.

Rapora nazaran Pfizer ve BionTech’in aşısı, ikinci dozun uygulanmasından 7 gün sonra koronavirüse karşı azamî müdafaa sağlıyor. Bu da birinci gün birinci doz, 21 gün sonra ikinci doz ve ek olarak 7 gün sonra tam müdafaaya ulaşıldığı manasına geliyor. Pfizer’in aşısı toplam 28 günde, yani yaklaşık 1 ayda bireyleri koronavirüse karşı bağışıklı hale getiriyor.

Lakin aşının gebeler, 16 yaşından küçükler ve bağışıklık sorunu olanlar için ne oranda risk taşıdığı şimdi netleşmedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir