1. Anasayfa
  2. İlginç

COVID-19 Kan Testi, Hastalığın Geleceğini Öngörüyor

COVID-19 Kan Testi, Hastalığın Geleceğini Öngörüyor
0

Dünya genelinde 67 milyondan fazla beşere bulaşan ve 1,5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19 için yeni bir test geliştirildi. Geliştirilen bu kan testi, COVID-19 hastasının ağır bakıma muhtaçlık duyup duymayacağını öngörebiliyor.

Bu test, hastanelerde kullanılmaya başlanabilirse tabiplerin en çok muhtaçlık duyan hastaya odaklanabileceği ve hastaların hayatta kalma bahtını arttırabileceği söz ediliyor. Ayrıyeten ağır bakım ünitelerinin kapasitelerinin çok daha verimli bir halde kullanılabilmesinin önünü açılmış olacak.

COVID-19 hastasının hayatta kalma bahtını öngören kan testi

e9e8fd3368462a5d439f847be04926071ede68e3

Francis Crick Enstitüsü Biyokimya Profesörü Markus Ralser ve grup arkadaşları, bu sene başında COVID-19 hastalarının kanında 27 protein tespit etmişti. Proteinlerin düzeyleri, hastaların belirtilerinin şiddetine nazaran değişiklik gösteriyordu. Daha sonra 160 hastanın daha kan testleri takip edildi. Hedef, protein düzeylerinden hastalığın ilerleyişinin tespit edilip edilemeyeceğiydi.

The Guardian’da yer alan habere nazaran hastaların kanlarındaki proteinler, kütle spektrometresi ismi verilen bir aygıtla ölçüldü. Bu aygıt, kütleleri baz alarak yüzlerce, binlerce proteinin varlığını ve ne kadar çok olduğunu tespit edebiliyor. British Heart Foundation Kardiyovasküler Proteomik Profesörü Manuel Mayr, neden kimi COVID-19 hastalarının daha yeterli ya da daha berbat hastalık seyrine sahip olabileceğine dair bir öngörü sunabileceğini lisana getirdi.

ef575edac34ea3205b35e329e315244fde2ca793

Kelam konusu test, şu ana kadar 24 ağır hastada denendi. Test, hayatta kalan 19 hastadan 18’inin, hayatını kaybeden 5 hastanın ise 5’inin sonucunu hakikat bir biçimde iddia etmeyi başardı. Ralser, Hangi hastanın oksijen ve teneffüs aygıtı dayanağına muhtaçlığı olacağını hakikat bir formda varsayım edebiliyoruz. Ayrıyeten birinci başlarda ağır hasta olmayan lakin daha makûs olma riski taşıyan hastalar için de belirtilerimiz var” sözlerini kullandı.

Bu kan testiyle ilgili sıradaki adım ise Birleşik Krallık, ABD ve Almanya’daki hastanelerde kıymetlendirilmesi. Bu çalışmaların da önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyor. Ayrıyeten buralardan toplanan dataların, test daha geniş kullanıma açılmadan evvel sıhhat düzenleyicilerine sunulacağı lisana getiriliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir