1. Anasayfa
  2. İlginç

100 Milyon Yıl Öncesine İlişkin Çiçek Tipi Keşfedildi

100 Milyon Yıl Öncesine İlişkin Çiçek Tipi Keşfedildi
0

İçinde yaşadığımız gezegenimizin hâlâ tam olarak bilmediğimiz milyarlarca yıllık bir geçmişi bulunuyor. Tarih boyunca ismini bile duymadığımız binlerce çeşide konut sahipliği yapan Dünya, sırlarını bizimle paylaşarak her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor.

Dailymail’in haberine nazaran Oregon Eyalet Üniversitesi’nde vazifeli bir küme uzman, Myanmar’da bulunan bir kehribar taşının içinde korunmuş, eski bir kıtaya mahsus yeni bir çiçek çeşidi keşfetti. Grup, kehribar taşının içinde günümüze kadar ulaşan çiçeğin 100 milyon yıl öncesinden, Kretase Jeolojik Devri’nden kalma olduğunu düşünüyor.

Defne familyasına ilişkin ve Avustralya’daki bir tıp yemiş ağacıyla akraba:

3729cc610f5ec68fc977ce6aa845cea121cb22c6

Araştırmacılar, ‘Valviloculus pleristaminis’ ismi verilen çiçeğin, defne familyasına ilişkin ve Avustralya’daki bir çeşit yemiş ağacıyla akraba olduğunu belirtti. Günümüzde ortalarında 6 bin kilometre uzaklık bulunan Myanmar ve Avustralya’nın, o devirde eski bir kıta olan Gondvana’nın kesimi oldukları iddia ediliyor.

Daha evvelki kehribar incelemelerinde rastladığı DNA’lar ile ‘Jurassic Park’ sinemasının senaryosuna da ilham olan paleontolog George Poinar Jr., Teksas Botanik Araştırma Enstitüsü Mecmuası’nda keşifle ilgili paylaştığı makalede “Çiçek çok küçük, iki milimetre uzunluğunda olmasına karşın gizli kalan ayrıntıları şaşırtıcı” sözlerine yer verdi.

29247e1fa318689dc96fe5a33badf9963cd5f6c9

Çiçeğin Gondvana kıtası bölündüğünde muhtemelen Batı Burma blokuna ilişkin levhada kaldığını, bu sırada kehribarı oluşturan reçineyle kaplandığını ve bu sayede günümüze kadar ulaşabildiğini söyleyen Poinar, ayrıyeten bunun çok büyük bir keşif olduğunun da altını çiziyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir