1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Uzaktan Kumandalı Konstraseptif İmplant

Uzaktan Kumandalı Konstraseptif İmplant
0

MicroCHIPS adında Massachusetts merkezli bir şirket kablosuz kontrol edilebilen vücuda yerleştirilen kontraseptif çip geliştirdi.
Cihaz uzaktan kumanda ile açılıp kapatılabildiğinden kadınlar artık kendi doğum kontrolünü devre dışı bırakmak istediğinde bir kliniğe gitmek zorunda kalmayacak. MIT Technology Review bildiriyor.
Çip 20 milimetre kare, yaklaşık 7 milimetre kalınlığında ve her gün, 30 mikrogram ABD’de zaten bir kontraseptif olarak kullanılan levonorgestrel adı verilen bir hormon dağıtır.
technology infographic
Çeşitli ilaçlar sunmak için tasarlanmış teknoloji, çip üzerindeki küçük rezervuarların bir dizi bileşikleri saklar. .Çip kalça, üst kol veya karın cilt altına yerleştirilmeden önce bu küçük rezervuarlar platin ve titanyum membran ile kapatılır. Dâhili bataryadan bir elektrik akımı uygulandığında zar mühür geçici olarak erir, kontrollü bozulma ile, ve hormonların ya da ilaçların dozunu salıverir.
“Elektrik sigortası gibi ince bir zar kullanma fikri en zor ve çözmek zorunda olduğumuz en yaratıcı sorun,” diyor mikroçipler Başkanı Robert Farra Teknik İnceleme.
Cihaz 16 yıl sürecek şekilde tasarlanmıştır. Hasta doğum kontrolünü kapalı duruma almak istiyorsa, sadece uzaktan kumanda üzerinde basit bir tıklama ile cihazı kapatabilirsiniz. Onu geri açmak bir o kadar basit.
Takım, kablosuz bilgi akışını güvenli tutmak için fiş şifrelenmesi gibi bazı detaylar üzerinde çalıştıktan sonra ABD Gıda ve İlaç İdaresine bir dosya açacaklar.
Janet Fang

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir