1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Çok Fazla Olumsuz Düşünmek Bizi Hasta Eder mi?

Çok Fazla Olumsuz Düşünmek Bizi Hasta Eder mi?
0

Aşırı düşünen biriyseniz; fazla düşünmenin, aslında olumsuz düşünmenin sıhhatiniz için hiç yararlı olmadığını bilmelisiniz.

Zihin, niyetlerle meşgulken daima çalışır vaziyette olduğu için bedeniniz kortizol dalgalanması yaşar. Stres hormonunun bu derece dalgalı olması, uzun vadede sıhhat açısından meselelere yol açabiliyor.

Stres reaksiyonu, tüm bedenimiz üzerinde derin bir tesire sahiptir.

cok fazla olumsuz dusunmek bizi hasta eder mi 0 mZt8Ob6a

Stresin yiyip bitirdiği organlarımızın başında beynimiz geliyor. Uzmanlar kortizol hormonunun fazla salgılanmasının, hipokampüsteki beyin hücrelerine ziyan verdiğini söylüyor. Ayrıyeten araştırmacılar, kronik gerilimin dert bozukluğuna yahut duygudurum bozukluğuna yol açtığını söz etmekte.

Fazla düşünmek olağan ki yalnızca beynimizi etkilemiyor, sindirim sorunlarına de yol açabiliyor. “Mide ikinci beyindir” tabiri boşuna söylenmemiş.

cok fazla olumsuz dusunmek bizi hasta eder mi 1 TMIkkCd2

Fazla düşünmek çok gerilime neden olduğu için sindirim sistemimiz olumsuz etkilenir. Gerilim; bağırsak hastalıkları, huzursuz bağırsak sendromu, gastrointestinal sorunlar ve mide salgılarında değişiklikler üzere meselelere yol açıyor.

Kronik düşünür haline geldiyseniz kardiyovasküler hastalık riskiniz de artabiliyor. Örneğin göğüs ağrısı, taşikardi, sersemlik üzere rahatsızlıklar düşünmenin yol açtığı meselelerden birkaçı.

Aşırı düşünmek cilt sıhhati için de epeyce problemli.

cok fazla olumsuz dusunmek bizi hasta eder mi 2 Ztzh8Sc1

Çünkü gerilim, bedende iltihaplanmaya yol açıyor ve bu durum da ciltte meselelere neden oluyor. Bu da kaşıntı, dermatit, sedef hastalığı üzere cilt sorunlarını doğuruyor.

Üstelik yalnızca bu kadar da değil, uzmanlar çok düşünmenin kanser riskini de artırdığını söylüyor.

cok fazla olumsuz dusunmek bizi hasta eder mi 3 iQb5g9ci

Hipotalamik-hipofiz ve adrenal eksen fazla düşünerek tetiklendiği vakit bağışıklık reaksiyonlarını bozabiliyor, bu durum kanserin gelişmesine yol açıyor. Fakat bu bilgiyi de fazlaca içselleştirip düşündüğünüzde psikolojik sıhhatiniz kötü istikamette etkilenebiliyor.

Önemli olan, ”neden fazla düşünüyorum” sorusuna karşılık bulabilmek. Aşırı düşünmeyi tetikleyen bir öbür fikrin yahut hissin olabileceğini de hesaba katmak gerekiyor.

Her ne kadar hayatınızdaki gerilim kaynağını keşfetmeniz önerilse de çok düşünen birine ”stresin kaynağını bul” demek kişiyi daha fazla düşünmeye sevk edebiliyor. Bu durumda en sağlıklısı, bir uzman yardımı almak ve mümkün olduğunda geçmişi yahut geleceği kaygı, telaş ve kaygı ile anımsamamaya çalışmak olabilir. Sonuçta düşünerek hasta oluyorsak düşünerek güzelleşebilmek neden mümkün olmasın?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir