1. Anasayfa
  2. Uzay

NASA, Voyager 1 ve Voyager 2’nin Gücünü Kapatacak

NASA, Voyager 1 ve Voyager 2’nin Gücünü Kapatacak
0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 1977 yılında “Voyager” olarak isimlendirdiği uzay araçlarını fırlatmıştı. Voyager 1 ve Voyager 2 olarak bilinen sondalar, bugün Dünya’dan çok fakat çok uzaktalar. Hatta Voyager sondaları için insanoğlunun yaptığı ve Dünya’dan en uzakta olan obje diyebiliriz. Lakin Voyager sondaları, artık yolun sonuna gelmiş durumda.

Bir uzay aracının 45 yıl boyunca nasıl kesintisiz bir formda çalıştığını ve Güneş Sistemi’nin dışına kadar çıkabildiğini merak etmiş olabilirsiniz. NASA mühendisleri, bu sondalara radyoaktif plütonyumdan enerji sağladılar. Fakat artık güç kalmadı. Yılda 4 watt güç tüketen Voyager uzay sondaları, enerji sağlayamayacak duruma geldiler. Hal bu türlü olunca da NASA, sondaların gücünü kesmeye karar verdi. Mühendisler, yapacakları güç tasarrufu ile sondaları 2030’a kadar kullanmaya devam edecekler. Elbette her şey yolunda giderse…

Voyager 1 ve Voyager 2 şu an nerede?

nasa voyager 1 ve voyager 2nin gucunu kapatacak 0 jRc2Rkf3

1977’de fırlatılan sondaların birinci vazifesi, Satürn ve Jüpiter’in etrafında uçmak ve bu gezegenlerle ilgili bilgi toplamaktı. Fırlatmadan birkaç yıl sonra bu görevi tamamlayan sondalar, daha sonraki süreçte de uzayın derinliklerine kadar gönderildiler. Voyager 1 ve Voyager 2, yıllar boyunca o kadar uzaklaştı ki Güneş Sistemi’nin bile dışına çıktı. 1998’de bir açıklama yapan NASA, Voyager 1’in uzaydaki en uzak insan üretimi nesne olduğunu duyurdu. O açıklamanın yapıldığı gün Voyager 1, Dünya’dan 10.46 milyar kilometre uzaktaydı.

NASA, Voyager sondaları için bir internet sitesi oluşturdu. Bu internet sitesinde yer alan bilgilere baktığımızda; Voyager 1’in Dünya’dan uzaklığının 23 milyar 327 milyon 229 bin 514 kilometre olduğunu görüyoruz. Voyager 2’nin Dünya’dan uzaklığı ise 19 milyar 413 milyon 229 bin 500 kilometre. NASA, aldığı son karar ile sondaların ulaşabileceği maksimum uzaklığı doruğa ulaştırmış olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir