1. Anasayfa
  2. İlginç

Gözden İğneyle Yapılan Tedaviler Daha Az Korkutucu Olacak

Gözden İğneyle Yapılan Tedaviler Daha Az Korkutucu Olacak
0

Günümüzde çeşitli hastalıkların tedavisi, her ne kadar korkutucu duyulsa ve gözükse de gözden iğne yapılmasını da içerebiliyor. Bu, ekseriyetle epeyce önlemli ve muvaffakiyetle uygulanan bir tedavi formülü olsa da nadiren iğnenin girdiği katmanda bakteriyel enfeksiyon ve iğnenin tekrar ve tekrar yapılması nedeniyle göz dokusunda zedelenme görülebiliyor.

Bilim insanları da bu komplikasyonların önüne geçebilmek için yeni bir tedavi sistemi geliştirdi. Klinik öncesi test basamağından muvaffakiyetle geçen tedavi formülü, gözden enjeksiyon yoluyla uygulanan tedavilerde oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmakta başarılı sonuçlar verdi.

Göze birden fazla değil, yalnızca bir kere iğne sokuluyor:

gozden igneyle yapilan tedaviler daha az korkutucu olacak 0 2KOdn3JL

Göze bilhassa birden fazla enjeksiyon uygulandığı yaşa bağlı maküla dejenerasyonu hastalığında tedavi, ‘anti-VEGF’ isimli bir ilacın göze birden fazla kere enjekte edilmesini içeriyor. İşte bilim insanlarının geliştirdiği yeni tedavi metodu ise göze tekrar ve tekrar iğne batırılmasını ve münasebetiyle verilen ziyanı en az seviyeye düşürmeyi sağlıyor.

Yeni usulde bilim insanları, göze ultra ince kalınlıkta mikro boyutta bir iğne batırıyor ve bu iğne beğenilen kalıyor. İğnenin dışarıda kalan ucunda ise deliği kapayacak ve göz bölgesine ilacı enjekte edecek bir ‘’kapak’ yer alıyor. Göz içinde kalan iğne ise vakitle biyolojik olarak parçalanıyor.

Yeni prosedürün gerisindeki takım, bu prosedürü evvel domuzlardan alınmış gözler üzerinde denedi. Yapılan denemelerde ilacın planlandığı üzere göze enjekte edildiği ve iğne deliğinin enjeksiyon sonrasında da kapalı kaldığı görüldü. Sonraki testlerde ise iğne, yaşayan domuzlar üzerinde denendi. Takım, bu testlerde de başarılı sonuçlar aldı.

Söz konusu yeni usulün beşerler üzerinde ne vakit kullanılmaya başlayabileceği ise şimdi bilinmiyor. Metodun hayvan testlerinin bir mühlet daha devam etmesinin gerekliliği vurgulanıyor. Araştırma, Advanced Healthcare Materials’ta yayımlandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir