1. Anasayfa
  2. Sağlık ve Tıp

Yeni Nesil Uyuşturucu: Kakao!

Yeni Nesil Uyuşturucu: Kakao!
0

Çikolatanın ham maddesi kakao, uyarıcı olarak kullanılmaya başlandı. 50 dolara satışı gerçekleştirilen cihaz ile burundan alınan kakaonun, ilerleyen yıllarda uyuşturucu sınıfına alınabileceği düşünülüyor. Böylelikle yıllardır çikolatanın uyarıcı etkisinin olduğu ve dopamin hormonunu harekete geçirdiği iddiaları tekrar doğrulanmış oldu. 

Çikolata yemek mutlu eder sözü özellikle kadınlar tarafından yıllardır kullanılmaktayken bu sefer de bir girişimci çikolatanın ham maddesi olan kakaoyu burundan çekme imkânı sağlayan bir cihaz üretti. 

İşte karışınızda yeni nesil uyuşturucu: Kakao!

Aslında kakaonun uyarıcı olarak kullanılması günümüzden daha eskiye dayanıyor. 2007 yılında çikolata ustası Dominique Persoone isimli bir girişimci, kakaonun bu özelliğini bir partide kullanmak için ufak bir mekanizma üretmiş. Sadece partide kullanılmak için üretilen bu minik aletin ünlenmesi ise 3 yıl sonra yapılan bir kongreye dayanıyor.

kakao-uyusturucu

2010 yılında New York’ta, Uluslararası Şefler Kongresinde kakaoyu herkesin önünde burundan çeken Persoone, kakaonun uyarıcı etkisini; “İlk başta başım biraz döndü ve vücudumda neler olacağını merak etmeye başladım. Daha sonrasında ufak bir titremenin ardından tüm başımın içinde çikolata aromasını hissettim “ sözleri ile anlatmıştı. Daha sonra kongrede aldığı pozitif tepkileri ticarete dönüştürmek isteyen Persoone, kolları sıvar ve bu aleti seri üretime geçirmeye karar verir.

Kakaonun burundan çekilmesini; uyuşturucudan daha çok “Burun Şekeri” olarak nitelendiren Persoone’in ürettiği cihaz şu an 25.000 adet satmış durumda. Cihazın fiyatının 50 dolar olduğu düşünüldüğünde daha şimdiden sahibini zengin ettiğini söyleyebiliriz.

Peki Kakaoyu Burundan Çekmek Sağlıklı mı?

Kakaonun bu şekilde kullanımı daha çok yeni bir olay olduğu için henüz bu sorunun cevabını net bir şekilde veremiyoruz. Fakat Amerikan Klinik Beslenme Dergisinin yaptığı son araştırmaya göre; kakaoyu burundan çekmek, herhangi bir sağlık problemine yol açmadığı gibi kakao, kan dolaşımını ve beyin performansını artıran flavanollerin bulunduğu bir madde olarak nitelendirildi.

Ancak konu çok yeni olduğu için şu anlık denememekte fayda var. Ayrıca şunu da bilmek gerekiyor; Eğer zararının olmadığı kanıtlanırsa; Kakao dünyanın ilk sağlıklı uyarıcısı olma özelliğini kazanacak!

Kaynak:http://www.therooster.com/blog/cacao-has-become-new-party-drug-choice-chocolate-keybumps-anyone

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir