1. Anasayfa
  2. Uzay

Çilek Ay Dolunayı’nı Kaçırmayın!

Çilek Ay Dolunayı’nı Kaçırmayın!
0

Geçtiğimiz yıl 28 Eylül’de gerçekleşen Kanlı Ay Tutulması olayından sonra bu yılın ilk parlak dolunay olayının 21 Haziranda gerçekleşmesi bekleniyor. Tarihten de görüldüğü üzere “Strawberry Moon” olarak adlandırılan bu gök olayı en uzun gündüzün yaşanacağı yaz gün dönümü ile aynı gün gerçekleşecek.

Kanlı Ay Tutulması en son 28 Eylül 2016’da gerçekleşmişti.
Kanlı Ay Tutulması en son 28 Eylül 2016’da gerçekleşmişti.

Peki Bu Gök Olayına Neden “Çilekten Ay” Adı Verilmiş ?

Haziran ayında gerçekleşen dolunay olayına Algonquian kabileleri tarafından Çilek Ay denildiği ve günümüze kadar geldiği düşünülüyor. Ay’ın bu şekilde adlandırılmasının sebebi bu defa alacağı renkten ötürü değil. Bu adlandırmanın sebebi; haziran ayında gerçekleşen dolunay olayının, Amerika kıtasında yetişen çileklerin hasat zamanı ile aynı zamanda gerçekleşmesinden ötürü olduğu düşünülüyor. Nitekim Avrupa kıtasında bu dönem çilek mevsimi olmadığı için yaşanan dolunay olayı “Rose Moon” olarak biliniyor.

Algonquian kabilesini temsil eden bir çizim.
Algonquian kabilesinin canlandırıldığı bir resim.

Üstelik Strawberry Moon olayı  bu sene 21 Haziranda gerçekleşecek. 1967’den beri yaz gün dönümü ile aynı günde ilk defa bu yıl gerçekleşecek olan gök olayı ülkemizden de gözlemlenebilecek.

çilekay

“Çilekten Ay” adı verilen gök olayını dışarıya çıkıp izleyemiyorsanız, Slosh Gözlem Evinin yaptığı canlı yayından izleyebilirsiniz. Açıkçası Ay’ın bu dolunayda bürüneceği rengi bende sizler kadar merak ediyorum.

Bir Sonraki Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşecek?

16 Eylül 2016’yı 17 Eylül’e bağlayan gece yaşanacak olan parçalı ay tutulması ülkemizden izlenebilecek. Gökyüzünde ısırılmış bir Ay görmek istiyorsanız bu tarihi bir yerlere not etmenizi öneriyoruz.

parçalı ay tutulması

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/theres-going-to-be-a-rare-strawberry-moon-tonight/

http://in5d.com/8-strawberry-moon-facts/

http://www.timeanddate.com/moon/phases/turkey

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir