1. Anasayfa
  2. Uzay

Şimdiye Kadarki En Ayrıntılı Güneş Lekesi Fotoğrafı Çekildi

Şimdiye Kadarki En Ayrıntılı Güneş Lekesi Fotoğrafı Çekildi
0

Bilim insanları, şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı Güneş lekesinin çarpıcı ve bir o kadar da detaylı manzarasını yayınladı. Hawaii’ye bağlı Maui adasında bulunan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu ile 28 Ocak tarihinde çekilen manzara, Güneş’in yüzeyindeki 20 kilometreye kadar olan küçük manyetik yapıları gösteriyor.

Güneş’i gözlemlemek için şimdiye kadar üretilmiş en büyük teleskop olan Inouye Güneş Teleskobu, Ulusal Bilim Vakfı (NFS) tarafından işletiliyor. 2013 yılında inşasına başlanan teleskobun inşası şimdi tamamlanmamış olsa da şimdiden etkileyici manzaralar sunmaya başladı. Bilim insanları, teleskobun gelecekte Güneş hakkında çok daha fazla ayrıntısı ortaya çıkaracağını söylüyor.

Şimdiye kadarki en ayrıntılı Güneş lekesi imajı:

157134bc0542698f7571eb92fde2f7b812fd3454

Kaydedilen manzara, Güneş’in sadece küçük bir kısmını oluştursa da yaklaşık 16.100 kilometrelik genişliğiyle Dünya’yı kolay kolay içine alabilecek kadar büyük. Güneş lekesine baktığınızda dış bölgelerin daha aydınlık, merkezin ise karanlık olduğunu fark edebilirsiniz.

Karanlık bölge, Güneş’in içindeki ısının yüzeye ulaşmasını engelleyen manyetik alan ağırlaşmasını gösteriyor. Bu karanlık alanın sıcaklığı, lekenin parlak kısımlarına kıyasla daha düşük olmasına karşın tekrar de bu alanın 4.100 santigrat dereceden daha fazla olduğunu ve hasebiyle ölümcül olduğunu unutmamak gerekiyor.

NSF’ye nazaran karanlık bölgeden uzanan çizgiler, ağır manyetik alanların ve aşağıdan kaynayan sıcak gazların bir ortaya gelmesiyle oluşan sıcak ve soğuk gaz kesimlerini gösteriyor.

Mevzu hakkında konuşan Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği Lideri Matt Mountain, dünyanın en gelişmiş Güneş teleskobu sayesinde artık inanılmaz derecede detaylı imgeler yakalanabileceğini ve bu sayede Güneş’in aktivitesi hakkında daha ayrıntılı bilimsel çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir