1. Anasayfa
  2. Beyin

Yapay Zekayı Bir Beynin İçine Yerleştirdiler!

Yapay Zekayı Bir Beynin İçine Yerleştirdiler!
0

Kolombiya Üniversitesinden bir grup bilim adamı, bir farenin beyninin içerisine yaşamadığı şeyleri gösterebilecek bir yapay zekanın yerleştirmenin yolunu bulmuş olabilirler! Görsel korteksin nöral bağlantılarını konfigüre ederek yapıldığı söylenen gelişme ile sadece gerçekte olmayan şeylerin gösterilmesini sağlamakla kalmayacağı beynin sınırlarının da bu yöntem ile geliştirilebileceği düşünülüyor.
Ünlü bilim dergisi Science’de yazanlara göre bu gelişme üzerinde çalışan ekip nöral grupların nasıl çalıştıklarını anlattı. Söylenenlere göre aktif nöron grupları birbirlerini sürekli ateşleyen bir tavırda çalışıyorlar. Bu çalışma sisteminin Hebb kuramı şeklinde olduğunu söyleyen ekip, çalışmalarını da Hebb kuramına göre şekillendirdiklerinden bahsetmişler. Aynı ekip bir farenin beynine nasıl yapay bir zekayı soktuklarını yani nasıl hacklediklerini de anlattılar. Fakat bu konuya geçmeden önce daha iyi anlayabilmemiz için Hebb kuramından biraz bahsedelim.

beyni-hackHebb Kuramına göre beyindeki bağlantıların çalışma tarzını bilmeden öğrenmek eyleminin nasıl oluştuğunun anlaşılamayacağı savunuluyor. Yani bir kişiye bir şey öğretmek için önce beynin nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor. Ayrıca aynı kuram öğrenmeden önceki beyinin yapısı ile öğrendikten sonra ki beyinin yapısı arasında farklılıklar olması gerektiğini savunuyor.

limit-yok-filmi-gercekHebb’den biraz bahsettikten sonra bu araştırmacıların bir farenin beynine nasıl yapay zeka soktuklarını yani nasıl hacklediklerini daha iyi anlayabiliriz. Yapılan bu hack saldırısında ekip, belli nöronlara ışığa duyarlı protein(optigenetic) ihtiva eden bir virüs enjekte etmiş. Geliştirdikleri bu virüs ile norönların aktivitesini kontrol eden ekibin söylediklerine göre; virüs ile yeni nöranal ağlar kurduklarını ve bu ağların da diğer grupları uyardığını keşfetmişler. Bu sayede birbirini etkileyen nöronal ağlar oluşturduklarını düşünen ekip beyne müdahale etmenin kapısını araladıklarını düşünüyorlar.

Beyni hackleyecek kadar gelişen teknolojide dikkat edilmesi gereken bir husus var oda şu!

Kaynak:http://www.iflscience.com/brain/scientists-implanted-artificial-vision-brain-mouse/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir