1. Anasayfa
  2. İlginç

TÜBİTAK muştuyu verdi: Uyduların güneş panelinde dışa bağımlılık bitiyor!

TÜBİTAK muştuyu verdi: Uyduların güneş panelinde dışa bağımlılık bitiyor!
0

Türkiye’nin Savunma ve Uzay Sanayii alanında yaptığı yatırımlar her geçen gün artıyor. Üstelik bu yatırımların olumlu sonuçlar verdiğini görmek özel bölümü de harekete geçiriyor. TÜBİTAK ise yerli uydu (İMECE) için güneş paneli geliştirerek dışa bağımlılığın azalmasını, akabinde büsbütün bitmesini sağladı.

TÜBİTAK, yerli uydu için güneş paneli geliştirdi!

TÜBİTAK tarafından geliştirilen uydu tipi güneş paneli sayesinde artık İMECE başta olmak üzere, Göktürk serisi uyduların da yerlilik oranı hayli yüksek bir noktaya gelecek. Ayrıyeten yerlileştirilen bu teknolojinin memleketler arası rakiplere kıyasla epey âlâ bir pozisyonda olduğunu belirtelim.

tubitak mustuyu verdi uydularin gunes panelinde disa bagimlilik bitiyor 0 kJSuIJiB

TÜBİTAK MAM Gereç Enstitüsü Fotovoltaik Teknolojiler Merkezi tarafından geliştirilen bu paneller, Güneş’ten aldıkları ışık ile yaklaşık olarak 100 watt bedelinde elektrik üretebiliyorlar. Olağan gereksinime nazaran başka uydularda büyük boyutlu paneller kullanılarak bu bedel katbekat artırılabilir.

Tabii burada sırf dışarıdan alınan bir eserin yerlileştirilmesinin yanı sıra, askeri eserler başta olmak üzere ithal eserlerde Türkiye’ye uygulanan teknoloji ambargosunun da manasını yitirmesi sağlanmış olacak.

TÜBİTAK’ın birden çok kolu olduğu için çalışmaları bununla hudutlu kalmıyor. Örneğin daha birkaç gün evvel 118Y515 projesi kapsamında yapılan bir araştırmada kullandığımız poşet çayların içerisinde yüksek oranda mikroplastik tespit edildi. Buna ek olarak farklı bir ünite de dikey iniş yapabilen roket teknolojileri geliştiriyor. Hasebiyle TÜBİTAK’ın Türkiye’nin en değerli kurumları ortasında yer aldığını söyleyebiliriz.

İMECE uydusu özellikleri

Yörünge 680 km güneşe eş zamanlı
Hizmet Ömrü 5 Yıl
Görüntü Alanı (1 Kare) 13,9 km X 16,2 km
Ağırlık 800 kg
Çözünürlük PAN 0.99 m – MSI 3.96 m
Fırlatma tarihi 15 Ocak 2023

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir